fbpx

Tüm Türkiye’nin konuştuğu sosyal medya yasağı ile ilgili detaylar belli oldu. Milyonlarca sosyal medya kullanıcısı googlede Twitter kapanacak mı, ınstagram kapanacak mı, tiktok kapanacak mı, netflix kapanacak mı gibi sorulara cevap aramaya başladı. İşte meclise getirilen yeni internet, sosyal medya yasası hakkında madde madde bilgiler.

Sosyal medya düzenlemesinin detayları belli oldu: 

1- Sosyal medya denetimini artırmak için 5651 ve 5809 sayılı kanunlarda değişikliğe gidilecek, BTK’ya geniş yetkiler tanınacak.

2- BTK, kamu yararını gerekçe göstererek Netflix, WhatsApp, Telegram gibi uygulamaları engelleyebilecek.

3- Kullanıcı bilgilerinin Türkiye’de tutulması zorunlu olacak. 

4- Uyarılan içerikler silinmezse sosyal medya şirketlerine ceza verilecek, içeriğe erişim engellenecek.

5- BTK, isterse jandarma eşliğinde sosyal medya sitelerinin Türkiye ofislerinde denetim yapabilecek.

6-Tüm sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getirilecek. 30 gün içinde temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de bant genişliği %50 daraltılacak. Eğer yine temsilcilik açılmaz ise ilgili site Türkiye’de tamamen kapatılacak.

7- Sosyal medya kullanıcıları da içerik kaldırma talebinde bulunabilecek. Kullanıcı talebini reddeden platformlara para cezası uygulanacak.

Avrupa ülkelerinde sosyal medya yasası var mı? Avrupa ülkelerinde sosyal medya yasası gereği ne gibi uygulamalar yapıldı.

FRANSA:

2017 yılında 30 bin hesap askıya alındı.

Sahte hesaplar kapatıldı.

Terörle bağlantılı bulunan hesaplar kapatıldı. İnternet sitelerine terör suçlamasıyla işlem yapıldı.

Halkı kin ve düşmanlığa sevkeden paylaşımları yapan terör öven, şidden içeren bağlantılara paylaşımlara internet sitelerine erişim engeli, kapatma ve bu paylaşımları yapanlara soruşturma açıldı.

ALMANYA: 

Fransa gibi sadece 1 yılda 10bine yakın hesabı askıya aldı, kapattı. Bu hesapları kullananlarla  ilgili işlem başlatıldı ve soruşturma açıldı. Özellikle seçim döneminde yapılan paylaşımlar yüzünden birçok hesap kapatıldı. Irkçı paylaşımlar, DAEŞi öven paylaşımlar, terörü destekleyen yazılar, hakaret içeren paylaşımlar nedeniyle bu sosyal medya hesaplarını kullanan yöneten kişi ve kurumlar hakkında işlemler yapıldı.

 İNGİLTERE:

İngiltere’de sosyal medya yasası var. İletişim yasası olarak geçiyor bu yasayı ihlal edenler direk hapis cezası ile karşı karşıya kalıyor. Örneğin sosyal medya hesabında terör gruplarını öven kişi en az 5 yıl hapis cezası alıyor. Bu yüzden sosyal medya hesaplarını kullanan kişi ve kurumlara bakılmaksızın bu cezanın altında ceza verilmiiyor ve hesaplar askıya alınıyor. İnernet siteleri kapatılıyor.

 İSPANYA: 

İspanya bu sosyal medya yasasına en erken giren ülkeler arasında görünüyor. Bu ülke de de diğer Avrupa ülkelerinde bulunan sosyal medya yasağının aynısı var. Bunların dışında alaycı küçük düşürücü ifadeler, onu kırıcı davranışlarda bulunma hakaret içeren paylaşımlar yapan kişi ve kurumların hesapları askıya alınıyor internet sitesi kapanıyor ve bu kişilere 1 yıl ceza veriliyor. Bunun dışında para cezasına da çarptırılıyor.

TÜRKİYE ( Yeni dönemde Türkiye’de sosyal medya yasası nasıl olacak, eskiden nasıldı, twitter, ınstagram, netflix, facebook ve internet siteleri kapatılacak mı erişim yasağı gelecek mi youtube kapatılacakmı?)

Türkiye’de şuan için ahlaksız paylaşımlar yapan kötü yorumlar yapan küfür hakaret onur kırıcı paylaşımlarda bulunan devleti milleti küçük düşürücü paylaşımlar yapan kişi ve kurumlar bu zamana kadar bu paylaşımı hangi bilgisayardan yaptığını siber güvenlik ekipleri tespit ederek gözaltına alınıyordu. Yeni yasa ile  Avrupa ülkelerine benzer bi sosyal medya yasası çıkarılarak tamamen hukuki bir zemine oturtulacak.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 4 =