fbpx

Yeni nesil kripto para birimi Chia(XCH) hakkında bilinmesi gerekenler


Tüm dünyayı etkisi altına alan kripto para ailesine yeni bir alt coin daha eklendi. Yeni nesil kripto para olarak lanse edilen ve çevre dostu olan Chia (XCH) çıktığı anda Bitcoin takipçilerinin merak konusu oldu. 

En yeni kripto para birimlerinden biri olan Chia (XCH), Mayıs ayı başlarında piyasaya sürüldü. Blockchain geliştiricisi Chia Network, bu yılın başlarında IPO (halka arz) gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Ayrıca kitlelerin Chia(XCH)’yı benimsemeleri için günümüzde önemleri giderek artan, çevre dostu kripto para birimleri için yapılan çağrılardan yararlanıyor. Chia Network, özellikle çevresel olarak sürdürülebilir bir blockchain üzerinde çevre dostu bir kripto para birimi oluşturduğunu vurguluyor.

Peki Chia(XCH) nedir? Sahibi kimdir? Nasıl üretilir? Diğer kripto para birimlerinden farkı nedir? Tüm soruların cevabın bu yazımızda sizler için ele aldık. 

İşte tüm yönleriyle doğa dostu Chia (XCH) hakkında bilinmesi gerekenler

Chia Ağı Nedir?

BitTorrent eşler arası dosya paylaşım protokolünün mucidi BramCohen tarafından 2017 yılında kurulan Chia Network, kullanıcıların merkezi olmayan ağı çalıştırmak için mevcut sabit disk alanını kullanmalarını sağlayan bir blok zinciri ve akıllı işlem platformudur. Yönetici liderler arasında eMusic.com ve Vindicia’nın eski kurucusu ve CEO’su Gene Hoffman ve çevrimiçi perakendeci Overstock.com’un eski CEO’su MitchEdwards yer alıyor.

Chia Network, Bitcoin ve diğer blockchainlerin madeni paraları işlemek için yararlandıkları enerji yoğun Proof-of-Work (PoW) algoritması yerine, ayrılmamış disk alanını kullanan bir “Proof-of-Space-and-Time” (POST) algoritmasından yararlanan depolama tabanlı bir protokoldür.  Kısacası Chia Network, emek ispatı olarak adlandırılan PoS yerine proof-of-space-time, yani “uzay-zaman ispatı” denebilecek daha az enerji harcayan bir sistemi kullanıyor. Zaten Chia (XCH)’nın oluşturulmasındaki amaçkripto para madenciliğindeki aşırı enerji kullanımına karşı çıkmaktı.  Bu nedenle Chia (XCH), mining değil farm kavramını kullanmayı tercih etmektedir. Buradaki fark ise, madencilik fazla iş gücü gerektirirken tarımcılığın sadece depolama alanındaki boş alanı kullanmasıdır.

Chia (XCH) kripto nasıl çalışır?

POST algoritmasında işlem gücü kullanılmadığı için madeni para oluşturmak için enerji gerekmez. Madenciler yedek depolama alanlarını ağa ayırırlar ve bir Chia(XCH) üretme olasılığı, ağın toplam kapasitesine kıyasla sağladıkları alan miktarıyla orantılıdır. Hoffman’a göre Chia(XCH), şu anda Filecoin’i geride bırakarak depolamada en büyük blockchain olmuştur.

Geleneksel PoWkripto para birimleri merkezileşme eğilimindedir. Bu kesinlikle Bitcoin ve Ethereum için geçerlidir .Büyük madencilik havuzları, daha küçük bireysel madencileri zorlar ve böylece ağı zayıflatır.POST algoritmasının doğası ise ağın merkezi olmamasına yardımcı olan madencilik havuzlarının geliştirilmesini sağlamak için ağı daha dirençli hale getirmesidir. POST, Chia Network web sitesine göre Doğrulanabilir Gecikme İşlevleri (VDF) adı verilen şifreleme protokollerine dayanmaktadır. VDF’ler için uygulamalar tasarlamak, geliştiricilerin blockchain ve kripto para birimi sistemini iyileştirmelerine yardımcı olacaktır.

Chia Network blockchain, güvenli ve denetlenmesi kolay olan yeni bir programlama dili Chialisp’i kullanır. Amaç, kripto para birimini nakitten daha kolay hale getirmektir. İsteyen kişi yazılımı Chia web sitesinden indirebilir ve yeterli depolama alanına sahipse üretime başlayabilir.

Chia NetworkChia(XCH)‘nın kurumsal kullanımını yazılım ve Chia kredisi ile desteklemektedir. Ayrıca hedefinde bankalar ve hükümetler de dahil olmak üzere şirketler ve kurumlar için bir ödeme sistemi olmak var.

Chia (XCH) kripto iyi bir yatırım mı?

Kripto para birimleri gibi oldukça değişken varlıklara yatırım yapıp yapmamaya karar verirken, yatırım portföyünüz için uygun olup olmadığını belirlemek için kendi araştırmanızı yapmakçok önemlidir. Chia(XCH)‘nın sizin için iyi bir yatırım olup olmadığı, risk toleransınıza ve ne kadar para yatırmayı planladığınıza bağlıdır. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmama ilkesi, kripto para ticareti yapmanın başlıca kuralıdır.

Beş yıl içinde Chia(XCH) madeni parasının değeri ne olacak?

Protokolün nasıl geliştiğine bağlı olarak, Chia(XCH) önümüzdeki beş yıl içinde değer kazanabilir. Gelecekteki fiyat, daha geniş kripto para piyasalarındaki haraketlilikten de etkilenecektir.

Chia(XCH) fiyat tahmini: uzun vadeli görünümü nedir?

Çevrimiçi tahmin hizmeti, Wallet Investor, Chia (XCH/USD) tahmininde, fiyatın Temmuz başında 667,63 dolardan 2021 Aralık sonunda 1,240,75 dolara ve 2022 sonunda neredeyse iki katına çıkarak 2,248,98 dolara çıkacağını tahmin ediyor. Daha uzun vadeli olarak, fiyatın 2025 sonunda 4.453,27 dolara ve 2026 yılının sonunda 5.084,41 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Kaç tane Chia(XCH) parası var?

Dolaşımda 21,7 milyon chia parası var. ChiaExplorer’a göre, 3 Mayıs’taki lansmandan bu yana toplam 723.712 jeton üretildi.

Chia(XCH) nasıl satın alınır?

DigiFinex, Huobi ve OKExdahil olmak üzere çeşitli borsalarda XCH alıp satabilirsiniz.

Chia Network halka arzı planlıyor

Chia Network, Chia(XCH)parasını 3 Mayıs 2021’de piyasaya sürdü ve şirket, ilerleyen günlerde bir fonlama turundan 61 milyon dolarlık yatırım aldı. Bloomberg’in bildirdiğine göre yapılan bu yatırımla Chia(XCH)’nın piyasa değeri 500 milyon dolara ulaştı.

ChinaNetwork’tekiyöneticiler, şirketi halka arz veya özel amaçlı bir satın alma şirketi(SPAC) aracılığıyla halka açmayı planlıyorlar.Bloomberg’e verdiği demeçte, firmanın yakındanispeten halka açılma hedefinde olduğunu söyleyen Hoffman, “Amacımız her zaman hızlı bir şekilde halka açılmak olmuştur, çünkü bu, düzenleyici ortamımızı önemli ölçüde netleştirecek ve müşterilerin diğer madeni paralardan farklı olan kamu piyasası haraketliliğinden korunmak için para birimini kullanmalarına izin verecektir” dedi.

Chia(XCH)bu yıl halka arz edilebilir.

Şirketteki yatırımcılar arasında AndreessenHorowitz, GreylockPartners, True Ventures ve GalaxyInvestmentGroup yer alıyor.En son yapılan fonlama turunda, Andreessen ve Richmond Global Ventures yer almıştı. Bloomberg’in bildirdiğine göre Richmond Global Ventures’ın yönetici ortağı David Frazee, Chia (XCH)‘nın güvenli olduğunu, düzenlemelere uygun olduğunu ve denetlenebileceğini söyledi.

Sosyal medya kullanıcıları, XCH arzının önceden kazılmış olabileceğine dair endişelerini dile getirdiler, bu da Pumpanddump (P&D; pump ‘pompala’, dump ‘yık’) olasılığını artırıyor.Ayrıca kullanıcılar, sadece yazılımı indirerek madeni para madenciliğine erişimin, sabit disklere olan talebi artıracağını ve bunun sonucunda maliyetlerin yükseleceğini düşünüyor.

Chia(XCH) nasıl üretilir? Chia(XCH) için gerekli sistemler nelerdir?

Burada gerçekte ne yaptığımızı temsil eden ve Bitcoin için kullanılan madencilik yöntemlerinden ayıran çiftlik(farming) terimini kullandığımızı fark ettiniz. Chia(XCH)’yı yetiştirmek için, yani kullanılmayan depolama alanını tohumlamak için yazılımı indirirek Chia(XCH)‘ya depolama alanı ayırdığınızı kanıtlamanız gerekir (alanın kanıtı). “Plot”adı verilen bir kriptografik sayı koleksiyonu depolanacaktır.

Madenciler yerine, “çiftçiler” olarak adlandırılacaksınız.Blockchain bir sonraki block için bir meydan okuma yayınladığında, çiftçiler bir arsadaki meydan okumaya en yakın olan bir karma varsa ödül kazanacaklardır. Bir çiftçinin bir block kazanma olasılığı, bir çiftçinin tüm ağa kıyasla sahip olduğu toplam alanın yüzdesidir. Daha fazla arsa, daha yüksek olasılık demektir.

Chia Hesaplayıcıyı kullanarak Chia(XCH)çiftçiliğinden ne kadar kazanacağınızı kontrol edebilirsiniz. Çiftçiliğe başlamak için SSD’li bir Windows PC’ye ihtiyacınız olacak – macOS ve Linux da destekleniyor.

1) Chia’nın web sitesini ziyaret edin.

2) “ChiaBlockchain’i Kur” seçeneğine tıklayın.

3) Windows sürümüne tıklayın ve Windows için ChiaBlockchain’i indirin.

4) ChiaBlockchain’i kurun ve çalıştırın.

5) “Yeni bir özel anahtar oluştur”a tıklayın. (Verilen 24 kelimelik anımsatıcıyı yazın. Cüzdanınızı ve Chia’nızı kurtarmak için buna ihtiyacınız olacak.)

6) “Plot” üzerine tıklayın.

7) “Bir Plot Ekle” ye tıklayın.

8) Gerekli bilgileri doldurun (k=32, aşağıdaki PC derlemesi ile oldukça güvenlidir).

9) Alanların doldurulmasını bekleyin.

10) Kar.

Geçici Dizin, bir plot dosyası yazmak için depolamanın geçici olarak kullanıldığı yerdir. Bu yazıldıktan sonra, Son Dizine taşınır ve geçici Dizin alanı bir sonraki çizim için serbest bırakılır. Son Dizin, arsa dosyalarının silinene kadar durduğu yerdir. Bunlar, çiftlikten kaldırılana kadar sürekli olarak yeni coin ödülleri için yetiştirilir.

Chia(XCH) yetiştirmek isteyenlere sistem önerimiz

1- PC

https://www.gaming.gen.tr/urun/54420/mesut-cevik-mc1-amd-ryzen-5-5600x-asus-tuf-rx-6700-xt-oc-12gb-16gb-ram-1tb-m-2-ssd-gaming-bilgisayar/

FİYAT= 21.077 TL

2- WİNDOWS KURULUMU

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_sand%C4%B1sk-2-5-240gb-530mb-okuma-440mb-yazma-ssd-1169904.html

FİYAT= 349 TL

3- GÜÇ KAYNAĞI

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_tuncmat%C4%B1k-newtech-pro-%C4%B1%C4%B1-x9-1-kva-1-1-on-line-lcd-ekranl%C4%B1-ups-kesintisiz-g%C3%BC%C3%A7-kayna%C4%9F%C4%B1-1162032.html

FİYAT= 1900 TL

4- PLOT VE FARM HDD

https://www.vatanbilgisayar.com/seagate-2-5-4tb-expansion-usb3-0-usb2-0-tasinabilir-disk.html?utm_source=search&utm_medium=4TB&utm_campaign=4TB

FİYAT= 930 TL

*Pump and dump yöntemiyle yatırımcılar birlikte bir Coin belirler ve grup halinde hedefledikleri Coin’e yatırım yapıp, satın alırlar. Grup halinde aldıkları Coin’in fiyatını yukarıya doğru çektikten sonra ellerindeki Coini yüksek fiyattan satarlar.Bu işlem sonucunda Coin’in fiyatı hızla düşer ve Pump/Dump ekibi kazançlı çıkar.


Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı