fbpx

Bilgisayarınızı hızlandıracak Windows 10 ayarları. Bilgisayarın hızını nasıl arttırabilrim?Bilgisayarın hızını arttırmak için ne yapmalıyım? İşte yapmanız gerekenler…

1- Güncelleme yapma

Windows 10 güncellemelerini Başlat menüsü > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update adımından denetleyebilirsiniz.

2- Dosyaların temizlenmesi (gereksiz)

Windows tuşu + R tuş kombinasyonu ya da başlat menüsüne sağ tıklayıp Çalıştır kutusunu açın. Kutucuğa temp yazdıktan sonra çalıştırın.  Karşınıza izin vermeniz gerektiğini söyleyen bir onaylama kutusu çıkacak. Windows hesabınız yönetici ise bu uyarıya devam diyerek geçebilirsiniz. Onay verdikten sonra karşınıza Windows klasörü içerisinde biriken geçici dosyalar listesi çıkacak. Bu dosyaların tümünü CTRL + A tuş kombinasyonu ile seçip Shift+Delete tuş kombinasyonu ile silin. Aynı işlemleri bu kez çalıştır kutusuna %temp% yazarak tekrarlayalım.

3- Bilgisayar açılışında işinize yaramayan programları düzenle

Görev çubuğuna sağ tıklayarak Görev Yöneticisi‘ni açın. Görev Yöneticisi içerisinde Başlangıç sekmesine geçelim. Burada bilgisayarımızın açılışıyla beraber otomatik başlatılan programların listesini göreceğiz. Bu listede otomatik başlamasını istemediğiniz programa sağ tıklayarak “devre dışı bırak” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bu ayarı da böylece tamamlamış olduk.

4- Windows animasyonları kapat

Bilgisayar‘a sağ tıklayıp özellikleri seçin. Sonrasında açılan pencereden Gelişmiş sistem ayarları’na tıklayın. Sistem Özellikleri penceresinde Gelişmiş sekmesinde yer alan Performans’a tıklayın. Yukarıda gördüğünüz şekilde açılan pencereden “en iyi performans için ayarla” ayarını seçerek uygulayarak tamamlayın.

5- Kullanılmayan gereksiz programları kaldırma

Başlat menüsü > Ayarlar’a girin. Uygulamalar menüsü altında sisteminizde kurulu olan programlar arasından kullanmadıklarınızı kaldırın.

6- Disk temizleme

Bilgisayar’ı açın ve Windows’unuzun kurulu olduğu diske (genellikle C diski) sağ tıklayıp özellikleri seçin. Açılan pencerede Diski Temizle‘ye basın. Disk temizleme penceresi içerisinde sol altta yer alan Sistem dosyalarını temizle seçeneğine basın. Bu seçenek Windows Update ile yüklenmiş güncellemelerin oluşturduğu geçici ve kalıntı dosyalar dahil olmak üzere artık geçerliliği olmayan tüm dosyaları silmemizi sağlıyor. Bu listede bütün seçenekleri işaretleyip tamama basın. İşlem dosya boyutlarına ve sistem hızına göre biraz zaman alabilir.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 5 =