fbpx

Ülkeler TikTok Nedeniyle Tedirgin


Çin’in gelişen internet endüstrinde öne çıkan ve daha sonra tüm dünyada popüler hala gelen bir video paylaşım uygulaması olan Tiktok’un, dünyada ne kadar yaygınlaştığı bir gerçek. Uygulamanın sadece Türkiye’de 30 milyona yakın kullanıcısı bulunmakta. TikTok uygulamasını en çok kullanan ülkeler arasında Türkiye 3.ülke konumunda. Ülkemizdeki ebeveynler gibi dünyadaki ebeveynler de içerik sınırlamasının olmadığı bu uygulamadan şikayetçi. Diğer yandan bazı ülkeler, ulusal güvenliklerini tehdit ettiği gerekçesiyle TikTok’u bir tehdit olarak görmeye başladı. Henüz geçtiğimiz günlerde Hindistan, kamu güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle TikTok’u ülkede yasaklamıştı.

Uygulama, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gençler arasında da yayılmaya devam ediyor. Uzmanlar, geçtiğimiz yılda TikTok uygulamasının Amerika’daki kullanıcı sayısını bir önceki yılın iki katına yani 37 milyona çıkardığını söylüyor. TikTok şu sıralarda özellikle gençler ve genç yetişkinler arasında oldukça popüler. Ayrıca TikTok sayesinde birçok genç kullanıcı müzik kariyerine bile adım attı.

TikTok, kullanıcıya müzikal, dans, komedi, oyunculuk, dudak senkronizasyonu ve diğer türlerde 15 saniyelik, kısa videolar üretmesine olanak sağlıyor. Uygulamada, video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın özellikleri de bulunmakta.Videolar genellikle tanınmış sanatçıların popüler şarkılarını içeriyor. Ayrıca TikTok, yeni müzik yıldızlarının kariyerlerini başlatmalarına bile yardımcı oldu.

TikTok hem Instagram’a hem de video paylaşım uygulaması olan Snapchat’a rakip olarak kabul ediliyor. Snapchat ve Instagram da ağırlıklı olarak moda, pop kültürü ve mizah üzerine yoğunlaşan geniş bir fotoğraf ve video karışımı ile genç kullanıcıların ilgisini çekiyor.

En çok indirilen uygulamalarda birinci

2019 yılında TikTok, Apple Store ve Google Play gibi uygulama marketlerinden en çok indirilen ikinci uygulama olmuştu. Geçtiğimiz yıl sadece WhatsApp bu uygulamanın önüne geçebilmişti. Yeni araştırmada ise 2019’un son çeyreği itibariyle Apple Store’da en çok indirilen uygulamanın TikTok olduğu belirtiliyor. Sense Tower’ın açıkladığı rakamlara göre 2019 yılında TikTok tam 1 milyar 650 milyon defa indirildi.

Reklam için büyük şirketler tarafından tercih edilmekte

TikTok, televizyon gibi geleneksel medyayı az kullanan veya hiç kullanmayan gençlere ulaşmak için pek çok büyük şirket tarafından tercih edilmektedir. Bu şirketlerden biri de Amerikan merkezli bir kozmetik markası olan “Elf Kozmetik” şirketidir. Makyaj şirketinin baş pazarlamacısı Kory Marchisotto, Associated Press haber ajansına “TikTok, Gen Z partisinin olduğu yer. Hepsi burada takılıyor,” dedi. (Gen Z, 1990’ların sonu ile 2000’lerin başında doğan nesli tanımlamak için kullanılan bir isimdir)

Şirketler reklam yoluyla bu uygulama sayesinde para kazanmaktadırlar. Reklam kampanyalarının bir parçası olarak genellikle TikTok kullanıcılarını “meydan okumaya” davet eder. Meydan okumada, kullanıcılar benzer dans hareketleri yaptıkları videolarını yayınlamaya davet edilir. Örneğin, Elf Kozmetik tarafından yapılan bir kampanyada, kullanıcılardan bir şarkıyı takip ederken dudaklarını kırpmaları ve hareket etmeleri istenmiştir. TikTok kullanıcıları, bu reklam kampanyası için 4 milyardan fazla görüntüleme alan 3 milyon video oluşturdu.

ABD’de büyük endişelere neden olmakta

TikTok, 2017’den bu yana ABD’de büyümeye devam ederken, ülkede büyük başarıya ulaşan ilk Çin merkezli sosyal medya hizmeti olduğu için Amerikan medyasının büyük dikkatini çekti.

ABD’li milletvekilleri, TikTok’un kullanıcı verilerini toplaması ve şirketin Çin Hükümeti ile bilgi paylaşımı olasılığı konusunda endişelerini dile getiriyor. Buna ek olarak, milletvekilleri uygulamanın ulusal güvenlik risklerini barındırdığını ifade ettiler.

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri TikTok’un kurucusuna hitaben kaleme aldıkları mektupta, ‘’TikTok’un Çin’le yakın olduğu görülen ilişkilerinin uygulamanın bilgi toplama faaliyetleriyle ilgili kaygı uyandırdığını, Amerikalı kullanıcılar hakkında hangi bilgilerin toplandığı ve hangi verilerin Çin Komünist Partisi ya da diğer devlet kurumlarıyla paylaşıldığı” gibi sorular yönelttiler.

TikTok kurucusu henüz bu sorulara dair bir açıklama yapmadı. Ancak TikTok yönetimi, ABD’den gelen bu tip suçlamalara yanıt olarak geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapmış ve açıklamada ABD’deki kullanıcıların tüm kişisel verilerinin verilerinin ABD merkezli sunucularda saklandığını ve Singapur merkezli sunucularda yedeklendiğini belirtmişti. Ayrıca TikTok, Çin Hükümeti ile herhangi bir bilgi paylaşımının yapılmadığını söylemiş ve uygulamanın ulusal güvenlik riskleri taşıdığını reddetmiştir.

Yine de, endişeler ABD hükümetinin TikTok hakkında ulusal güvenlik soruşturması başlatmasına yol açtı. Ayrıca, geçtiğimiz yılın sonunda ABD Donanması, Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok’un hükümet tarafından verilen cep telefonlarında kullanılmasını yasakladı. Donanma buna gerekçe olarak TikTok’un ‘ulusal güvenliğe bir tehdit oluşturmasını’ gösterdi.

Geçen yıl, ABD Federal Ticaret Komisyonu, TikTok’un, çocuk kullanıcıların bilgilerini izinsiz topladığı için 5,7 milyon dolar para cezası ile cezalandırmıştı.

Uzmanlar uyarıyor, ebeveynler ise tedirgin

Ayrıca, bazı gruplar ve ebeveynler, TikTok’ta görünen ve genç kullanıcılar için zararlı olabilecek videolar hakkında endişelenmekteler.

Ailelere çocuklar için güvenli teknoloji ve medyayı teşvik etmeleri için eğitim ve savunma sağlama amacında bir kuruluş olan “Common Sense Media” ebeveynler için web sitesinde bir kılavuz yayınladı. Yayınlanan kılavuzda TikTok’ta görünen birçok videonun saldırgan dil ve cinsel konular içerdiği belirtildi. Bu nedenlerden dolayı, ebeveynlerden çocuklarının TikTok’ta ne izlediklerini denetlemeleri istendi ve uygulamanın en çok 16 yaşın üzerindeki kişiler için uygun olduğu ifade edildi.

TikTok’un yöneticilerinden biri olan Kudzi Chikumbu, AP Ajansı’na, şirketlerininin uygulamanın güvenli ve olumlu bir ortam olduğundan emin olmak için çok çalıştığını söyledi.

Kaynak: Haberinolacak.com


Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı