fbpx

Trump, Washington’u Karıştırdı


ABD Başkanı Donald Trump, bugün senatörlerin Washington’daki Kongre binasında Joe Biden‘in Amerika’nın 46. başkanı olarak seçildiğini onaylamak için toplandıkları sırada binlerce destekçiye hitaben yaptığı konuşmada,”seçim sonuçlarını asla kabul etmeyeceğini” ifade etti.

Arka planda Beyaz Saray’ın bulunduğu sahnede konuşan Trump, rakibi Joe Biden’in geçtiğimiz Kasım ayındaki başkanlık seçimini hile ile kazandığı yönündeki iddialarını tekrarladı. Trump, yaptığı konuşmada COVID-19 salgınına da atıfta bulunarak demokratların seçimleri kazanmak için “yalancı haber medyası” ile birlikte “Çin virüsünü” bahane olarak kullandıklarını söyledi.

Trump ayrıca, Biden’ın göreve başlamasına iki hafta kala , büyük ölçüde formalite bir uygulama olan senatodaki seçim oylamasının onaylanmasına başkanlık edecek Başkan Yardımcısı Mike Pence‘e çağrıda bulunarak “doğru olanı yapmaya” çağırdı. Trump, “Umarım Mike doğru olanı yapacaktır. Umarım öyledir, umarım. Çünkü Mike Pence doğru şeyi yaparsa seçimi kazanırız. Başkan Yardımcısı Pence’in yapması gereken tek şey, belgeyi yeniden onaylamak için eyaletlere geri göndermek ve biz başkan olacağız ve sizler en mutlu insanlar olacaksınız” dedi.

Polisle çatışan bazı gruplar da dahil olmak üzere Trump’ın destekçileri Salı gecesi Washington’da seçimleri protesto etmek için toplanmaya başladı.Donald Trump’ın “Çalmayı Durdur” mitinginde yaptığı konuşma sonrası destekçileri ile polis arasında arbede çıktı. Yetkililer, silah ve mühimmat bulundurmak, bir polise saldırmak gibi suçlardan en az altı kişiyi tutukladıklarını söylediler.

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, şehirde geçen yıl protesto grupları arasında yaşanılan şiddetli çatışmaların tekrarlanmasından endişe ederek kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu  ve Ulusal Muhafızları çağırdı. Sokağa çıkma yasağı Çarşamba 23:00’ten perşembe sabah 06:00’ya kadar sürecek.

Şehir merkezindeki dükkanlar kapatıldı ve Ulusal Muhafız askerleri, kalabalığı kontrol etme konusunda bölge polisine yardımcı oldu.

Bowser ve komşu Maryland ve Virginia’daki politikacılar, bölge sakinlerini bugün evde kalmaya ve karşı saldırılardan kaçınmaya çağırdı.

Bir grup Trump taraftarı Kongre binasına girdi

Donald Trump’ınmitingi sonrası bir grup Trump taraftarı, polis barikatını aşarak Kongre binasına girdi. Göstericilerin polis barikatını aşarak Kongre binasına girmesi sonucu polisin biber gazıyla müdahalesinde bulundu.

Kongre polisi, Kongre binasında bir kadının yaşanan olaylar sırasında silahla ağır yaralandığınu bildirdi.

Senatodaki oturuma ara verildi

ABD’de göstericilerin barikatları aşarak Kongre binasına girdiği sırada Arizona’daki seçim sonuçlarına itirazı değerlendiren Senato ve Temsilciler Meclisi, Kongre dışında yaşanılan olaylar üzerine oturuma ara verdi ve oturuma başkanlık eden Mike Pence bina dışına çıkarıldı.

Trump, taraftarlarına itidal çağrısında bulundu

ABD Başkanı Donald Trump göstericilerin kongre binasına saldırmaları üzerine taraftarlarına Twitter hesabından itidal çağrısı yaptı. Trump, “ABD Kongre binasındaki herkesten barış içinde kalmalarını istiyorum. Şiddet yok. Unutmayın, Biz Hukuk ve Nizam partisiyiz -Hukuk’a ve muhteşem erkek ve kadınlarımıza saygı gösterelim” mesajını paylaştı.

Trump, protestocuların Kongre binasına girmesinden sonra Ulusal Muhafızlara “Kongre binasındaki olaylara müdahale etmeleri” yönünde talimat verdi.

Seçimleri kazanan Joe Biden’dan Başkan Trump’a Çağrı

20 Ocak’ta göreve gelecek olan Joe Biden Kongre binasında yaşanılan olaylar sonrası açıklamalarda bulundu.

ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden: Başkan Trump’a çağrı yapıyorum. Televizyona çık ve yeminini tut. Anayasayı savun. ABD Senatosu’na girmek, Temsilciler Meclisine girmek bunlar protesto değil kalkışmadır. Tüm dünya bizi izliyor. Ben de şok içindeyim ve üzgünüm. Savaş ve yokluk çektik. ABD her şeyi atlattı bunu da atlatacağız.

Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili politikacılardan darbe yorumu

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Adam Kinzinger, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Bu bir darbe teşebbüsü” ifadesini kullandı.

Pensilvanya’nın Demokrat Partili Valisi Tom Wolf da çıkış yaparak, göstericilerin Kongre binasına girmesini “darbe girişimi” olarak nitelendirdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson: ABD Kongresi’nde yaşananlar utanç verici

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD Kongresi’ndeki yaşanılan olaylarla ilgili bir tweet attı: “ABD Kongresi’nde yaşananlar utanç verici. ABD dünya çapında demokrasiyi temsil ediyor, ve şimdi yetkinin barışçıl ve düzen içinde el değiştirmesi çok hayati.”

NATO Genel Sekreteri’nden ilk açıklama: Şoke edici!

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “Washington’daki görüntüler şoke edici. Demokratik seçimin sonucuna saygı gösterilmeli.”

Türkiye’den yaşanılan olaylara ilişkin ilk açıklama

Dışişleri Bakanlığı: “ABD Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz”


Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı