fbpx

Tivibuyu nasıl kablosuz bağlarım?

Türk Telekom’dan Tivibu İp tv satın aldınız ama tivibuyu kablosuz olarak bağlamak istiyorsanız detayları aşağıda sıralayacağım.

Türk Telekom’un vermiş olduğu ZYXEL markalı modemi kendi odama kurup salondaki tivibuya kablosuz bağlamak için uzun uzun araştırmalar yaptım ve sonunda sonuca ulaştım.

Öncelikle TP-LİNK markalı Homeplug cihazları denedim. Bu cihazlar interneti elektrik hattı üzerinden taşımaktadır. İlk kurulum yaptığımda gayet sağlıklı çalışan sistem, akşam saatlerine doğru kopma sorunlarına neden oldu. Akşam saatlerinde evdeki elektrik tüketimi arttığından dolayı bağlantı stabil çalışmamaktaydı. O nedenle almış olduğum ürünleri geri iade ettim.

Tekrar çözüm arayışına koyuldum. Ve araştırma yaparken Hazan Uzuner’in yazısına denk geldim. https://www.cozumpark.com/kablosuz-tivibu-keyfi/
Sonrasında ben de Keenetic Extra DSL ve Keenetic Air siparişi verdim.
https://keenetic.com.tr/tr/keenetic-extra-dsl
https://keenetic.com.tr/tr/keenetic-air

1 adet modem ve 1 adet menzil genişletici siparişlerim elime ulaştığımda kurulum yaptım. Bu markayı ilk defa duymama rağmen yaptığım araştırmalarda çoğu kişinin olumlu yorumlarıyla karşılaştım. Cihazlar elime ulaştığımda olumlu yorumları sonuna kadar hakettiğini söyleyebilirim.

Şimdi size adım adım kurulum aşamalarını göstereceğim.

  1. Keenetic Extra DSL modemin standart kurulumunu yapıyoruz. Ardından modem arayüzünden “VDSL/ADSL Bağlantısı” kısmına gelerek DSL teknoloji kısmını VDSL seçiyoruz. İnternet sekmesi altındaki “VDSL VLAN” alanına “35”, TV sekmesi altındaki “VDSL VLAN” alanına da “55” yazıyoruz. TV sekmesi altında iken “Ağ Portları” kısmında 1 numaralı portu seçiyoruz. (ilerde anlatacağım keenetic air cihazını kablolu olarak tivibuya bağlayacağımız port)

2. Son olarakta diğer cihazımız olan Keenetic Air menzil genişleticinin arkasında bulundan 4 konumlu butonu “C” konumuna getiriyoruz.

3. Sıra geldi Air ile Extra Adsl’i birbirine ethernet kablosuyla bağlamaya. Bu sayede 2 cihaz eşleşmiş olacak. Eşleştiğini modem arayüz ekranında “Wİ-Fİ Mesh Sistem” sekmesi altında görebilirsiniz.

4. Air cihazınızı bu sekme altında göreceksiniz. Sadece yapmanız gereken gösterdiğim yerde çıkan “Ekle” butonuna tıklamak. Ekle dedikten sonra cihaz sisteme entegre olacak ve son güncellemesini otomatik olarak yapacak.

5. Sıra geldi en heyecanlı tarafa. Şimdi 2 cihazı da kapatıp açalım. Ardından Air cihazımızı tivibu yanına koyarak yukarda bahsetmiş olduğum “1” numaralı ethernet portundan bağlayalım. Ve tivibuyu çalıştıralım büyük ihtimalle tivibu cihazı kablo bağlı değil hatası verecek. Tivibu cihazını kapatıp açınca bu sorun da gidecektir. Kablosuz tivibu bağlantısı bu sayede sağlanmış oldu. Tivibuyu kablosuz olarak bağlamayı adım adım anlattım. Takıldığınız yerleri yorum bölümünde sorabilirsiniz.

İyi seyirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

jonturk

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + 2 =

  1. Merhabalar, keenetic ürünlerle mesh ağını kurdum fakat tivibu da bağlantı alamadım.yardımcı olabilir misiniz?

      1. Keenetic air ile ağı genişlettim fakat tivibu cihazını bağladığımda bağlantı yok hatası veriyır.