fbpx

Amerikan polislerinin yıllardır süren ve artık gelenek haline gelmiş bir alışkanlıkları var; Afro-Amerikan insanları öldürmek. Ülkede her yıl polis şiddetiyle çok sayıda Afro-Amerikan hayatını kaybetmektedir. Başta Afro-Amerikalılar olmak üzere İspanikler olarak adlandırılan Latin Amerikalılar ve Asyalılar gibi çoğu azınlık grupları ülkenin dört bir yanında ırk temelli ayrımcılığa maruz kalıyor. Bu gelenek Amerika’daki kolluk kuvvetleri arasında giderek daha çok yaygınlaşmakta ve polis şiddetine uğrayan kurban sayısı artmaya devam etmektedir. Bunun en son örneğini geçtiğimiz günlerde ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde yaşadık.2001’den beri Minneapolis’te polis memuru olarak görev yapan Derek Chauvin ve yanındaki 3 polis memuru, bir iş yeri sahibinin “sahtecilik” şikayeti üzerine George Floyd adlı Afro-Amerikan bir ABD vatandaşını gözaltına aldı. Polis memuru Derek Chauvin, kelepçeleme sırasında dizini 8 dakika boyunca George Floyd’un boynuna dayadı ve Floyd’un nefessizlikten boğularak ölmesine neden oldu.

, İçerik Ekle, Haberin Olacak, Haberin Olacak

Bu anları telefonları ile kaydeden çevredeki vatandaşların kendisine tepki göstermesine rağmen polis memuru Chauvin, uyarıları hiç dikkate almayarak işkencesine devam etti. Ayrıca polis Chauvin, “Bundan keyif alıyorsun, vücut dilinden anlaşılıyor” diyen çevredekileri biber gazı sıkmakla tehdit etti. Bu Chauvin’in karıştığı ilk vukuatı da değil. NBC News’de çıkan bir habere göre polis Chauvin daha önce defalarca şikayet edilmiş ve hakkında dava da açılmıştı. Bu şikayetlere ve davaya rağmen hiçbir zaman disipline sevk edilmemiş ve hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmamıştı.

George Floyd’un öldürülmesinden sonra Minneapolis Polis şubesi konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada ekibin “sahtecilik” ihbarı üzerine olay yerine gittiği ve polisler geldiği sırada aracında bulunan Floyd’un polislere direndiği belirtildi. Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından ölüme karışan diğer 3 polis ile birlikte Chauvin, Minneapolis Emniyet Müdürlüğü’nden kovuldu. Görevine son verilen Chauvin, “üçüncü derece cinayet” ve “taksirle adam öldürme” ile suçlanarak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Floyd’un ölümü akıllara ABD polisinin neden olduğu birçok Afro-Amerikalının benzer şekillerdeki ölümlerini getirdi. Sizler için geçtiğimiz yıllarda Amerikan polis memurları tarafından öldürülen bazı Afro-Amerikalıları sıraladık.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

jonturk

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × three =