fbpx

Herhangi bir zamanda sizi yıldırım çarpması ihtimali 300.000’de 1’dir. Ve çarpılanların yaklaşık% 90’ı hayatta kalsa da, elektrik dalgaları bunlardan bazılarını Lichtenberg figürü olarak bilinen dövme benzeri bir işaretle izliyor. Ama hepsi bu değil.

Bir şimşek, çevreleyen havayı, güneşten beş kat daha sıcak olan 50.000 Fahrenheit (27.760 santigrat derece) sıcaklığa kadar ısıtabilir ve 1 milyar volta kadar elektrik içerebilir . Bu enerjinin insan için ne yapabileceğini düşünmek hayallerinizin ötesinde bir şey.

Elektrik akımı vücudunuza girdiğinde, kalbi, akciğerleri ve sinir sistemini çalıştıran küçük elektrik sinyallerinin kısa devre yapmasına neden olur. Bu, nöbet, beyin hasarı, omurilik hasarı ve amneziye yol açabilir. Kabarcıklı ısı, ışık ve elektrik de gözünüze zarar verebilir. Örneğin, akımın etkisiyle göz retinanızda delikler açabilir ve kataraktlara ve lenslerin bulanıklaşmasına neden olabilir. Ayrıca yıldırım çarpmasının erkeklerde iktidarsızlığı da tetikleyebildiği ve genel olarak libidoyu azalttığı saptanmıştır.

Şimşek, vücudunuzda dolaşan kırmızı kan hücrelerin ve kılcal damarları da zorlayabilir. Vücudunuzdan bir çürük gibi görünen bu yara izlerine onları İlk olarak keşfedip inceleyen Alman fizikçi Georg Christoph Lichtenberg’in adı verilmiştir. Şimşeğin elektrik kuvveti giydiğiniz herhangi bir metali ısıtabilir ve üçüncü derece yanıklara neden olabilir. Veya cildinizdeki ter veya yağmuru hızla buharlaştırabilir. Bazen, bu enerji şiddetinin insanların kıyafetlerinin ya da ayakkabılarının patlamasına hatta onları neredeyse çıplak bırakmaya yol açabilir. Bu çılgın deneyimi yaşatan insanlarla tanışmak için aşağıya doğru ilerleyin!

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × four =