fbpx

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yıllardır yapmayı planladığı pedagojik formasyon kaldırıldı. Özellikle son günlerde formasyon kaldırıldı mı sorusuna cevap arayan Fen – Edebiyat fakültesi öğrencileri sonunda beklediği haber geldi. Peki formasyon yerine ne geldi? Öğretmen olmak isteyen adaylar formasyon yerine hangi belgeyi nasıl alacak? İşte yeni formasyon düzenlemesi… 

Formasyon yerine yüksek lisans yöntemi getirilerek öğretmen olmak isteyenler bu aşamayı geçmesi gerekecek.

MEB YENİ FORMASYON YÖNETMELİK

1 – Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile düzenlenen Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programına ek çizelgede yer verilen yükseköğretim programlarının hangilerinden mezun olanların alınacağı, öğretmen ihtiyacı çerçevesinde Personel Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün teklifi doğrultusunda Kurulca belirlenir.

Daha önce formasyon alanların durumu ne olacak? Daha önce formasyon alanların sertifikası iptal olacak mı?

1 Ocak 2021 tarihinden önce formasyon eğitim sertifikası programını tamamlayanların hakları korunacak ve formasyon sertifikaları geçerli sayılacak.

Tebliğler dergisinde yayınlanan ilgili madde aşağıdaki şekilde: Geçici Madde 9 – (1) 1 Ocak 2021 tarihinden önce pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını tamamlamış kişilerin kazanılmış hakları korun

Formasyon ne zaman kaldırıldı? Formasyon hangi tarihte kaldırıldı?

Pedagojik formasyonun kaldırılması ile ilgili yazılı 29 Haziran 2020 tarihli Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile alan Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK aracılığıyla üniversiteleri bilgilendirdi. 

Formasyon ile ilgili yeni alınan kararla birlikte;

ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisansı ya da pedagojik formasyon programı / pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarı ile tamamlayanlar ifadesi, ilgi karar doğrultusunda değiştirilmiş olup yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitimi, ilgi karardaki geçerliliğini yitirmiştir. “

“Kazanılmış haklar korunacak”

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarında düzenleme yaparak formasyon belgesi olanların kazanılmış haklarının korunmasına karar verdi.

Bu doğrultuda, Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler dergisinin Temmuz 2020 sayısında yayımlanan “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları”nda yapılan düzenleme ile “1 Ocak 2021 tarihinden önce pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını tamamlamış kişilerin kazanılmış hakları korunacağı” hüküm altına alınmıştır.

Ayrıca, Pedagojik Formasyonun tanımı, “Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı” olarak yapılmış olup, bu programın ise Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile düzenlenmesine ve yükseköğretim programlarının hangilerinden mezun olanların alınacağı ile öğretmen ihtiyacı çerçevesinde Personel Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün teklifi doğrultusunda Talim ve Terbiye Kurulunca belirleneceği hüküm altına alınmıştır.

Haber: Haberinolacak

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 6 =