fbpx

 Amerika Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA); akıllı telefon, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları, sosyal medya ve mobil uygulamalar kullanırken konumunuzun takip edilmesinden kaynaklanan birçok riski nasıl azaltabileceğinizle ilgili bir rehber yayınladı. Askeri personele ve istihbarat personeline yönelik olarak hazırlanmasına rağmen tavsiyeler, kamuoyunun bilgisine açık ve konum bilgilerini sınırlandırmak isteyen kişiler için de oldukça faydalı olması ile dikkat çekti.

“Konum verileri son derece önemlidir ve korunmalıdır”

Rehber, açık konumdaki bir akıllı telefonun, telefonu aktif olarak kullansanız da kullanmasanız da konumunuzu ifşa ettiğini belirtiyor. Ajans, “Mobil cihazlar yapıları gereği hücresel ağlardan ve sağlayıcılardan yararlanıyor ve hücresel sağlayıcılar, mobil bir cihaz ağa her bağlandığında gerçek zamanlı konum bilgisi alıyor. Bu, bir sağlayıcının kullanıcıları geniş bir alanda takip edebilmesi anlamına geliyor” diye ifade ediyor.

Akıllı bir telefon “Küresel Konum Belirleme Sistemi (GPS)“ ve hücresel hizmet kapalı konumda veya devre dışı olsa da Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarının işlevlerini yerine getirmesine bağlı olarak konumun belirlenmesini sağlayabilir. 

Konum bilgimi kapatmak için neler yapmalıyım?

1 Cihazınızdaki konum hizmetleri ayarlarını devre dışı bırakmak.

2 Kullanmadığınız zamanlarda tüm radyo vericileri (Bluetooth ve Wi-Fi) devre dışı bırakmak.

3 Konumunuzu gizlemeye yardımcı olması için bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmak.

4 Uygulamalara mümkün olduğunca az izin vermek.

5 Fotoğraflarda konum bilgisi gibi meta veriler içeren sosyal medya paylaşımları konusunda çok dikkatli olmak.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − four =