fbpx

ÖSYM şifremi nasıl alırım? ÖSYM şifremi unuttum yenisini nasıl alabilirim?


Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM)’nin her yıl düzenli olarak yaptığı sınavlar için ÖSYM şifresi alma ÖSYM hesap oluşturma ve ÖSYM şifre değiştirme, unutulan şifrenin yeniden nasıl alınacağı gibi durumlar ile adaylar karşı karşıya kalıyor.

Sınava girecek öğrenciler bu dönemde googlede en çok ÖSYM şifre alma işlemi nasıl yapılır? ÖSYM şifremi unuttum, ÖSYM sınav başvuruları gibi soruları soruyor. Pek çok site uzun uzadıya bu konuda tekrara kaçan açıklamalar yapıyor ve adayın asıl almak istediği bilgiye haberin sonunda yer veriyor. İşte iki dakikada ÖSYM şifre yenileme, ÖSYM şifre alma, ÖSYM hesap oluşturma ÖSYM sınav sonuçlarını görme gibi pek çok kullanıcı tarafından en çok merak edilen soruların cevabı.

1- ÖSYM şifresi nasıl ve nereden alınır?

ÖSYM şifrenizi alabilmek için ÖSYM başvuru merkezine g iderek internet erişim şifrenizi almak. İnternet sitesinde size en yakın ÖSYM başvuru merkezini araştırabiilirsiniz.

ÖSYM merkezinden aldığınız bu şifre çok önemli çünkü kaybettiğinizde tekrar almak için baya bir zorluk çekebilirsiniz. Daha sonra aldığınız şifre ile ais.osym.gov.tr sayfasına girmeniz gerekiyor.

Başvuru merkezinden almış olduğunuz şifreyi ais.osym.gov.tr sayfasından değiştirmeniz gerekiyor.

Bu şifre size özel olduğu için kimseyle paylaşmamanız gerekiyor. Ayrıca bu şifre ile ÖSYM’nin düzenlediği tüm sınavlara online olarak başvuru yapabiliyorsunuz. Bir kez aldığınız şifre ile TC kimlik no ile girip YKS, TYT, ALES, KPSS gibi sınavlara girmek için başvuru yapabiliyor. Bu sınavların sonuçlarını öğrenebiliyorsunuz. Bu yüzden şifreyi telefonunuza ve bir kaç yere daha kaydetmeniz sizin için önemli.

 !!!!NOT: Size verilen ilk şifreyi mutlaka değiştirmelisiniz yoksa başvuru yapamazsınız!!!!

2- ÖSYM şifresini tekrar nasıl alabilirim, yenileyebilirim, ÖSYM şifremi kaybettim ne yapmam lazım?

Eğer ilk aldığınız şifreyi ösym sitesinden değişmeden kaybettiyseniz bunun için tekrar ÖSYM sınav başvuru bürolarına kimlik ile gitmeniz gerekiyor. Ancak şifrenizi aldınız değiştiniz ancak tekrar değiştirmek isterseniz sistem üzerinden girerek (ais.ösym.gov.tr) eski şifrenizi yazdıktan sorna yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz bunun için büroya gitmenize gerek yok. 

Bu şifre ile sadece sınav başvuruları değil sınav giriş belgeleri de alınmaktadır ve girdiğiniz tüm sınavların bilgileri aldığınız puanlar burada gözükmekte devlet kurumlarına başvuru yüksek lisans başvuruları vb gibii durumlarda bu site üzerinden çıktı alınmaktadır. Ayrıca bu sistem üzerinden sınav harçları da ödenmektedir. Sınavlar için herhangi bir bankaya gitmeden sizi onliine ödeme sayfasına yönlendirerek sınav ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. YKS TYT öğrencileri de bu sistem üzerinden üniversite başvuruları yapılmakta, KPSS adayları için tercihler yine buradan yapılmaktadır. Bu yüzden ösym şifresi adaylar için çok önemlidir. Yıllar sonra da size lazım olabilir…


Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı