fbpx

24 Temmuz – 9 Ağustos 2020 tarihleri arasında Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılması planlanan ancak COVID-19 pandemisi nedeniyle 2021'e ertelenen Olimpiyat Oyunları’nın bu yaz yapılıp, yapılmayacağı hala belirsizliğini korumakta. Fakat Olimpiyat Komitesi yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yaz mevsiminde oyunların oynanmasını istemekte.

Bu belirsizlik içinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Japon organizatörler, yaklaşan Tokyo Olimpiyat Oyunları için alınan önlemleri içeren bir kural kitabı hazırladılar. Hazırlanan kural kitabında ise Olimpiyatlar Oyunları’nda yarışacak olan 15.400 Olimpik ve Paralimpik sporcusunun  Japonya’ya nasıl güvenli bir şekilde girecekleri anlatılıyor. Kitap önümüzdeki hafta yayınlanacak.

Yerel organizatörler ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi, yayınlayacakları kitap ile Japonya’nın ve başkent Tokyo’nun COVID-19 önlemleri kapsamında olağanüstü hal altında olduğu için Olimpiyatların iptal edileceğini iddia eden haberlerin yarattığı şüphe bulutlarını ortadan kaldırmayı umuyor.

Kitap, Tokyo'da önlemler kapsamında yapılmaları düşünülen “güvenli baloncuklar” planını açıklayacak. Kitap, açılış tarihi yaklaştıkça değişen kurallar ve gereksinimlerle güncellenecek.

Farklı Senaryolar Üzerinde Çalışmalar Yapıldı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin medya operasyonlarından sorumlu yöneticisi olan Lucia Montanarella, organizatörlerin dört farklı olası senaryo üzerinde yoğunlaştıklarını belirtti. Bunlardan biri, devam eden seyahat kısıtlamalarını içeriyor. Bir başka senaryoda ise salgının neredeyse bittiği varsayımından hareket ediliyor.

Montanarella, "Dünyadaki mevcut vaka sayılarına baktığımızda bazı ülkeler pandemiyi kontrol altına almayı başarmışken diğer ülkeler kontrolü sağlamakta güçlük çekiyor. Bu durum hazırladığımız senaryolardan birine oldukça benziyor.”

Olimpiyat Oyunları 23 Temmuz'da başlayacak. Paralimpik Oyunları ise 24 Ağustos'ta başlayacak. Olimpiyat Oyunları için Japonya’ya gidecek olan sporcular ve orada görev alacak olan kişiler – antrenörler, hakemler, medya mensupları – Japonya’ya varmadan önce muhtemel bazı prosedürleri uygulamak zorunda kalacaklar. Bunlar arasında test yaptırmak, karantinada kalmak gibi çeşitli önlemler var. Japonya’ya varmalarından sonra ise sporculara ve görevlilere havaalanında testler yapılacak. Ardından Olimpiyat Köyü’nde kalacak sporculara bir takım ek testler uygulanacak.

Belirsizliğini sürdüren bir diğer sorun ise izleyicilerle ilgili. İzleyicilerin spor müsabakalarını yerinden takip etmelerine izin verilecek mi? Sadece Japon vatandaşları mı müsabakaları stadyumlarda, salonlarda takip edebilecek?

Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Bakanı Seiko Hashimoto bu sorunlar ile ilgili kararların önümüzdeki baharda açıklanacağını söyledi. Daha az izleyici, Japonya için daha fazla maliyet anlamına gelecek. Yerel organizasyon komitesinin bilet satışlarından 800 milyon dolar kazanması bekleniyordu. Satışlardaki düşüşlerin neden olacağı maliyetlerin ise Japon hükümeti tarafından telafi edilmesi gerekecek.

Paralimpik Oyunlarının düzenleyecisi olanUluslararası Paralimpik Komitesi’nin sözcüsü Craig Spence, organizatörlerin Japon halkının desteğini arkalarına alması gerektiğini ifade etti. 

Son zamanlardaki yapılan araştırmalarda, Japonların %80'inin Olimpiyat Oyunları’nın iptal edilmesi veya ertelenmesi gerektiğini düşündükleri görüldü.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, Olimpiyatlara katılacak olan herkesin aşılanması konusunda ısrarını sürdürüyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz hafta Olimpiyat sporcularının sağlık çalışanlarının, yaşlıların ve ağır hasta olma riski taşıyanların önüne geçmemelerinin gerektiğini belirtti.

Japonya’da, COVID-19'a bağlı 5.000'den fazla ölüm yaşandı. Ülkenin sağlık sistemi, yaşanan ölümlerin ve yükselen yeni vakaların baskısı altında. Aşılama programının önümüzdeki ay başlaması bekleniyor. Ancak ülkedeki toplu aşılamanın ancak ilkbaharın sonuna doğru başlatılması düşünülüyor.

Japonya Tabipler Birliği başkanı Dr. Toshio Nakagawa, geçen hafta Olimpiyatlar hakkında kamuoyuna bir uyarı yayınladı.

Nakagawa, "Birçok insan yurt dışından gelecek ve bu sayı sadece sporcularla bile çok büyük olacak. Sağlık sisteminin zorlanması ve hastalığın artarak yayılması durumunda, Olimpiyat için gelen bu insanları hastanelere kabul etmek mümkün olmayacak" dedi.

Bill Gates: Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarının geleceği aşıya bağlı

Geçtiğimiz günlerde Olimpiyatlar hakkında Kyodo ajansına konuşan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, önümüzdeki yaz yapılması planlanan Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarının geleceğinin COVID-19 aşı uygulamalarının ilerleyişine bağlı olduğunu ve bu amaçla aşıların yaygınlaştırılması için büyük çabalar gösterildiğini ifade etti. Gates, "Gelecek birkaç ayda katedeceğimiz ilerlemeye bakmak durumunda kalacağımızı düşünüyorum. İşler yolunda giderse, bence hala mümkün. Eğer işler yolunda gitmezse talihsizlik olur. Ancak biliyorsunuz ki aşıların onaylanması ve tüm dünyaya ulaşması için elimizden geleni yapıyoruz." dedi.

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide ve Bill Gates 12 Ocak’ta bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve Gates, Japon Başbakana güvenli bir yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapmanın dünyaya güçlü bir mesaj vereceğini söylemişti.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

jonturk

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − eight =