fbpx

Koronavirüs nedeniyle ara verilen eğitim öğretimde okullar 31 Ağustos ile alınan yeni önlemler ile birlikte açılacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği bu tarihin ardından gözler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çevrildi. Dün koronavirüs tablosu hakkında açıklamalar yapan son durumu aktaran Koca, eğitim öğretimin başlaması ile ilgili gelen soruya da cevap verdi. Özellikle eylül ekim gibi koronavirüsün 2. dalga etkilerinin görüleceği tahminleri üzerine okullarda eğitim öğretim nasıl yapılacak sorusu gündeme gelmişti. Tekrar okullar tatil edilecek mi? Uzaktan eğitim devam edecek mi? Okullarda koronavirüs tedbileri nasıl alınacak? Tatil uzayacak sınavlar ertelenecek mi? İşte 2020 -2021 eğitim öğretim döneminde uygulanacak olumsuz senaryoya göre planlanan ve önlem alınan konular.

“31 Ağustos’a doğru salgının seyrinde farklılık olursa, eğitimde online ya da hibrid yöntemler önerilebilir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün yaptığı hibrit eğitim modeli ve online eğitim modeline geçilebilir sözleri üzerine veliler ve öğrenciler hibrit eğitim ne demek, hibrit eğitim modelinde dersler nasıl işlenecek, hibrit eğitim modelinde çocuklar okula gidecek mi, hibrit eğitim modelinde çocuklar okula aralıklı mı gidecek? hibrit eğitim modelinde çocuklar sınava nasıl girecek? hibrit eğitim modelinin diğer eğitim modellerinden farkı ne gibi sorular sormaya ve araştırmaya başladılar.

İşte eğitimde hibrit yöntemi ve özellikleri

Sistemde online dersler verilecek, burada TRT EBA TV ile eğitim desteklenebilir. Her sınıfın derslerine özel konu anlatımları olacak EBA üzerinden öğrenciler bu dersleri izleyip konu konu ilerleyebilecekler.

Hibrit eğitim modelinde sınavlar nasıl olacak?

Sistemde videolu dersler olduğu için sınavlarda yine online olarak yapılabilecektir. Bu sayede öğrenci sorumlu olduğu derslerden tıpkı açık öğretim üniversitelerinde olduğu gibi online olarak sınava katılabileceklerdir.

Hibrit eğitim modelinin kitabi olarak tanımı genellikle “Karma öğrenme, hibrid öğrenme, karışık öğrenme olarak da bilinen harmanlanmış öğrenme en sade tanımıyla geleneksel eğitim metodunun çevrimiçi eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesi yani harmanlanması olarak belirtilmektedir.

Okullarda koronavirüs önlemleri nasıl olacak?

Sınıflarda öğrenciler arası 1 metre mesafe olacak

Sınıf hariç diğer alanlarda 4 metrekareye bir öğrenci ve öğretmen alınacak.

Bazı okullar beden eğitimi veya hareketin çok yoğun olduğu yerler için bu metreleri 4 metre kadar duruma göre tekrar değerlendirilecek

Okul giriş ve çıkışlarında el dezenfektan ürünleri bulunacak

Her katta temizlik ürünleri bulunacak

Öğrenci ve öğretmenler okula maske ile gelecek maske sınıfta ders anlatırken ve ders dinlerken çıkarılabilecek

Tenefüs düzenlemesi olacak bu düzenleme ile her sınıf, okulun kişi sayısına göre farklı saatlerde tenefüse çıkarılacak.

Haber: Haberinolacak

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − twelve =