fbpx

Narcos: Mexico dizisindeki karakterler gerçek hayatta kimdi?


Netflix’in gözbebeği  diyebileceğimiz yapımlarından biri olan, ilk iki sezonuyla dünyada en çok izlenen dizilerin başında gelen Narcos dizisi serüvenine Meksika’da devam ediyor.  Dizinin Meksika serisi ise yayınlanan dördüncü ve beşinci sezonu ile ilk üç sezonu aratmayacak cinsten. Bol aksiyon sahneleriyle, başrol ve yan rollerin sağlam oyunculuklarıyla yine keyifle izleyeceğimiz bir dizi olacağından emin olabiliriz.

Bildiğiniz gibi Narcos dizisi gerçek hayatta yaşanmış konuları bizlere anlatıyor. Bu karakterlerin gerçek hayatta kimi canlandırdıklarına bakmadan önce size kısaca diziden bahsedelim.

Narcos:Mexico, Meksikalı uyuşturucu kaçakçılarının küçük ve bağımsız bir şekilde uyuşturucu yetiştiriciliği yaparken 80’li yılların başı itibariyle büyük bir organizasyona dönüşmesini konu ediniyor. Dizi bize bu süreci Meksika kökenli Amerikan gizli ajanı olan Enrique Camarena’nın Meksika’da yaşadığı olaylar üzerinden anlatıyor. Dizide Diego Luna’nın oynadığı,Guadalajara kartelinin kurucusu olan patronlar patronu, nam-ı diğer “El Padrino” lakaplı MiguelAngel Felix Gallardo’nun hikayesi bu noktada devreye giriyor. Dea ajanı Enrique Camarena ve Guadalajara karteli’nin kurucusu Miguel Angel Felix Gallardo’nun hikayesinde birçok sürprizler sizleri bekliyor. 

Dizinin konusu hakkında kısaca bilgilendirmemizi yaptığımıza göre gelin karakterlerin gerçek hayatta kim olduklarına göz atalım. Ancak bu yazının spoiler içerdiğini bilmeniz sizler için daha iyi olacaktır.

 1. 1 Miguel Angel Felix Gallardo


  Miguel Angel Felix Gallardo8 Ocak 1946 yılında Sinaloa’da doğmuştur. Lakabı baba anlamına gelen “El Padrino”dur. Kendisi işletme mezunudur. Mezun olduktan sonra Meksika Federal Yargı Polisi kurumunda çalışmıştır. Daha sonra ise Sinaloa valisinin korumalığını yapmıştır. 1970’li yıllarda valinin desteğini alarak Ernesto Carrillo Fonseca ve Rafael Caro Quintero ile birlikte Guadalajara kartelini kurmuş ve valinin güçlü siyasi bağlantıları sayesinde kartelini önemli bir konuma getirmiştir. 1980’li yıllarda Kolombiya kartellerinin Amerika’ya kokaini sokmakta zorlandığını farkeden Gallardo ülkesinin coğrafi avantajından faydalanmaya karar vermiştir. Félix Gallardo liderliğindeki Sinaloa koalisyonu Kolombiya-Meksika-ABD yolu üzerindeki uyuşturucu ticaretinin büyük kısmını bünyesinde toplamıştır. Bazı kaynaklara göre bu güzergahtaki uyuşturucu ticaretinin ekonomik büyüklüğü senelik 5 Milyar Dolar doların üstündeydi. Ancak Meksika’da uyuşturucu ile mücadele misyonu altında görevde bulunan DEA ajanı Enrique "Kiki" Camarena'nın işkence sonucu öldürülmesinden sorumlu tutulması nedeniyle 1989 yılında tutuklanmıştır. 37 yıl hapis cezası alan Gallardo hala hayattadır ve hapis cezasının bitimine 6 yıl kalmıştır. Dizide Diego Luna tarafından canlandırılmaktadır.

 2. 2 Enrique S. "Kiki" Camarena Salazar


  Enrique S. "Kiki" Camarena Salazar: 26 Temmuz 1946’da Meksika’nın Mexicali şehrinde doğmuştur. Salazar ailesiyle birlikte Amerika’ya taşındıktan sonra eğitim hayatını burada devam ettirmiştir. Liseyi Amerika’nın Kaliforniya kentindeki Calexico lisesinde okumuştur. 1972-74 yılları arasında ABD Deniz Piyade Kolordusu’nda görev yapmıştır. Askerlik görevinden sonra memleketi Calexico’daki Emniyet Müdürlüğü’nde polis memuru olarak işe başlamıştır. Salazar burada çalışırken Narkotik Görev Gücü masasında özel ajanlık görevini yürütmüştür. Ardından DEA’nın Calexico şubesine geçmiştir. 1981 yılında ise DEA’nın Meksika’daki Guadalajara ofisine atanmıştır. Çalışkan ve hırslı kişiliği ile Meksika’nın uyuşturucu tacirlerine zorluklar çıkarmaya başlamıştı.. Öyle ki 1984 yılında, kendi takibi sonucunda,  Allende şehrinde 1.000 hektarlık (2.500 dönümlük) kenevir yetiştirilen tarım alanları ortaya çıkaraldı. Bu alanların yıllık tahmini 8 milyar dolarlık değerinde kenevir üretiminde bulundukları tahmin edilmekteydi. DEA, Helikopterlerle desteklenen 450 Meksikalı asker ile bu alanı yok etmiştir. Tabi bu durum, büyük zararları uğramış uyuşturucu kartellerinin hiç hoşuna gitmemiş ve Salazar'ın bir an önce ortadan kaldırılması için planların yapılması ihtiyacını hissettirmiştir. 7 Şubat 1985’te Salazar karteller ile ilişkili kolluk kuvvetlerince kaçırılmış ve Guadalajara şehrine götürülmüştür. Sorguya çekildiği sırada işkence görmüştür. Sorgulanırken kafatası metal bir nesne tarafından delinmiş ve kaburgaları kırılmıştır. Yoğun bir işkence sonucu hayatını kaybetmiştir ve cesedi 5 Mart 1985'te Michoacán eyaletindeki küçük La Angostura kasabasının dışındaki kırsal bir alanda bulunmuştur. Bir ABD ajanı olan Salazar'ın öldürülmesi ülkesinde büyük ses getirmiştir. ABD, olayı açığa çıkarması ve suçluları bir an önce yakalaması için Meksiya'ya yaptırım tehditlerinde bulunmuştur. Camarena'nın işkence sonucu ölümü, ABD Uyuşturucu Uygulama İdaresi'nden (DEA) hızlı bir tepki almış ve DEA'nın en büyük cinayet soruşturmalarından biri olan Leyenda Operasyonu'nu gerçekleştirmesine neden olmuştur. Kısa süre sonra Miguel Ángel Félix Gallardo'nun ve iki yakın ortağı olan Ernesto Fonseca Carrillo ile Rafael Caro Quintero'nun  kaçırma olayında birincil şüpheliler oldukları tespit edilmiştir. ABD hükümetinin baskısı altında Meksika Cumhurbaşkanı Miguel de la Madrid, Fonseca ve Caro'nun yakalanması için hemen emirler vermiştir. Yapılan operasyonlarla birlikte Fonseca ve Caro yakalanarak, hapse gönderilmişlerdir. Fakat Félix Gallardo güçlü siyasi bağlantıları sayesinde bir süre daha özgür hayatına devam etmiştir. DEA Ajanı Camarena, dizide Michael Pena tarafından canlandırılmıştır.

 3. 3 Ernesto Carrillo Fonseca


  Ernesto Carrillo Fonseca: 1930’da Sinaloa’da doğmuştur. Takma adı Don Neto’dur.1970'lerin başından itibaren Ekvador’da uyuşturucu kaçakçılığında bulunduktan sonra faaliyetlerini Meksika’ya taşımıştır. Gallardo ile tanışmasından sonra Guadalajara Karteli’nin önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Guadalajara Karteli’ni Miguel Ángel Félix Gallardo ve Rafael Caro Quintero ile birlikte yönetmiştir. 1982'deki DEA tarafından ABD’nin San Diego şehrine kara para aklamakla suçlanmasından sonra takip altına alındı. DEA'nın, Fonseca'nın telefonlarını dinlemesi sonucu saklandığı yeri tespit etmesinden sonra 7 Nisan 1985'te Meksika Ordusu tarafından Puerto Vallarta'daki villasında operasyonda bulunulmuştur. Villasının çevrelenmesinden sonra teslim olmuştur. Böylelikle 3 yıl süren kaçak hayatı son bulmuştur. Daha sonra ise DEA ajanı "Kiki" Camarena’nın işkence edilerek öldürülmesinin sorumlularından biri olarak suçlanmış ve bu suçlamalar kabul edilmiştir. Fonseca bu suçlamaları kabul etmemiş ve kendisinin bu olayı öğrendikten sonra çok kızdığını belirtmiştir. Ancak bu hiçbir şeyi değiştirmemiş ve Fonseca Meksika yargısı tarafından tam 40 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Son olarak Fonseca, yaşlılığı ve kötüleşen sağlığı nedeniyle Temmuz 2016'da hapishane cezası ev hapsine çevrilmiştir. 40 yıllık hapis cezasının sonlanmasına altı yıl kalmıştır. Fonseca aynı zamanda dizide Jose Maria Yazpik tarafından canlandırılan Juarez Karteli lideri Amado Carrillo Fuentes’in amcasıdır. Dizide Joaquin Cosio tarafından canlandırılmaktadır.

 4. 4 Rafael Caro Quintero


  Rafael Caro Quintero: 3 Ekim 1952’de Sinaloa’da doğmuştur. On iki çocuklu ailenin en büyük çocuğuydu. 14 yaşındayken babasını kaybetmesi sonucu ailesine bakmak için annesiyle birlikte çalışmaya başladı. İki yıl kadar Sinaloa’da kamyon şoförlüğü yaptı. Ayrıca, Sinaloa'daki fasulye ve mısır tarlalarında çalıştı. Daha sonra ise uyuşturucu ticareti işine atılmak için Sinaloa’yı terk etti ve komşu Chihuahua eyaletine taşındı. Burada düşük ölçekte marihuana yetiştirmeye başladı. 5 yıl gibi kısa süre içerisinde çevredeki birkaç çiftliği satın almayı başardı. 1970'lerin sonlarında Miguel Ángel Félix Gallardo, Juan José Esparragoza Moreno ve diğerleri ile birlikte Guadalajara Kartelini kurmadan önce uyuşturucu kaçakçıları Pedro Avilés Pérez ve Ernesto Fonseca Carrillo için çalışmıştı. Bu yıllarda Meksika'dan ABD'ye büyük miktarlarda esrar gönderilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Daha sonra ortakları ile birlikte Guadalajara Kartelini kurmuştur. Caro Quintero, 30 Ocak 1985'te yazar John Clay Walker ve diş hekimliği öğrencisi Albert Radelat'ın kaçırılması, işkence edilmeleri ve cinayet emirlerini vermekle suçlanmıştır. Caro Quintero ortakları gibi DEA ajanı Enrique "Kiki" Camarena Salazar'ı öldürmekle de suçlanmıştır. Yapılan operasyonlar sonucu Caro Quintero'ya ait 1.000 hektarlık alanda 160 milyon dolar değerindeki 10.000 tondan fazla marihuana ele geçirilmiş ve yakılmıştır. Caro Quintero özel bir jetle Kosta Rika’ya kaçmış ancak kaçtıktan sonra yaşadığı villada bulunup, tutuklanmıştır. Camarena cinayeti ile olan ilikişinden dolayı Meksika'ya iade edilmiş ve 40 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. 9 Ağustos 2013 tarihinde Meksika yargısı Quintero’nun yanlış yargılandığı sonucuna vardıktan sonra kendisini serbest bırakmıştır. 14 Ağustos 2013 tarihinde, ABD hükümetinin Meksika hükümetine dilekçe vermesinin ardından  federal mahkeme tarafından Caro Quintero aleyhinde tekrar tutuklama emri verilmiştir. Ancak Quintero bu tarihten beri kayıptır ve hala aranmaktadır. Caro Quintero, Interpol'ün en çok aranan 15 kaçağı arasında yer almaktadır. Ayrıca ABD hükümeti tarafından yakalanması için başına 20 milyon dolarlık bir ödül konmuştur. Dizide Tenoch Huerta tarafından canlandırılmaktadır.

 5. 5 Amado Carrillo Fuentes


  Amado Carrillo Fuentes: 17 Kasım 1956’da Sinaloa’da doğmuştur. Lakabı “Gökyüzünün Efendisi”dir. Carillo, "Don Neto" olarak da bilinen Ernesto Fonseca Carrillo'un yeğenidir. Kendisi bir süre amcasının yanında çalışmıştır. Amcasının kurucuları arasında yer aldığı Guadalajara Kartelinin bünyesinde, kokain sevkiatlarının denetlenmesinden sorumlu olmuştur. Amado Carrillo, uyuşturucu taşımak için kullandığı büyük jetler filosu nedeniyle "El Señor de Los Cielos" ("Gökyüzünün Efendisi") olarak tanınmıştır. 27 tane boing 727 uçağı ile 25 milyar dolar değerindeki uyuşturucunun dünyaya dağıtımını yapmasıyla ün yapmıştır. Görev süresi boyunca, Carrillo'un milyarlarca dolarlık bir uyuşturucu imparatorluğu kurduğu iddia edilmiştir. Ayrıca bu uçaklar üzerinden kara para aklama işinde de bulunmuştur. Daha sonra Juárez Kartelinin lideri Rafael Aguilar Guajardo’yu öldürerek kartelin başına geçmiştir. Son günlerinde Carrillo, Meksika ve ABD yetkilileri tarafından takip edilmekteydi. Ayrıca Sinaloa Karteli'nin lideri "El Chapo" ile anlaşmazlık içindeydi. 4 Temmuz 1997'de Mexico City'deki Santa Mónica Hastanesinde görünüşünü değiştirmek için yüz ameliyatına yattı. Ancak ameliyat sırasında, belli bir ilacın veya arızalı bir solunum cihazının neden olduğu komplikasyon sonucu hayatını kaybetmiştir. İşlem sırasında Carrillo Fuente'nin iki koruyucusu ameliyathanedeydi. 7 Kasım 1997'de Carrillo'un ameliyatını yapan iki doktor ölü bulunmuştur. Doktorların vücutlarında birçok işkence izlerine rastlanmıştır. Dizide Jose Maria Yazpik tarafından canlandırılmaktadır.

 6. 6 Pablo Acosta Villarreal


  Pablo Acosta Villarreal26 Ocak 1937 yılında Chihuahua eyaletinin Ojinaga kasabasında doğmuştur. Pablo Acosta Villarreal, ABD-Meksika sınırındaki iki yüz mil boyunca yapılan uyuşturucu ticaretini kontrol eden Meksikalı bir narkotik kaçakçısıydı. “Gökyüzünün Efendisi'” olan Amado Carrillo Fuentes'in akıl hocası ve iş ortağıydı. Esas işi olan esrar ve eroin kaçakçılığı dışında Kolombiyalılar için yılda 60 ton kokaini ABD’ye kaçıramaktaydı. İşlerini doğduğu kasaba olan küçük tozlu sınır kasabası Ojinaga’da yürütmüş ve. operasyon üssünü buraya inşa ettirmiştir. İlk başta sadece esrar ve eroini kaçakçılığı yaparken hayatının sonuna doğru kokain ticaretine giderek daha fazla dahil olmuştur. Bunda en büyük etken doğduğu kasaba olan Ojinaga’nın, ABD’nin Teksas eyaleti ile sınıra sahip olmasıydı.  ABD'ye kokain kaçırmak isteyen Kolombiyalılarla temas kurdu. Ardından esrar ve eroin kaçırmak için kullandığı güzergahları Kolombiyalıların kokainini kaçırmak için kullandı. Ayrıca güvenlik bürokrasisi ile güçlü bağlantıları vardı. Meksika federal ve eyalet polis teşkilatlarının yardımıyla ve Meksika ordusu tarafından sağlanan korumayla Acosta, turboprop uçak ile Kolombiya'dan Ojinaga'ya her ay beş ton kokain taşımıştır. Operasyonlarını bazen bazen belediyeye ait olan havaalanından bazen de Ojinaga'daki çiftliğinde bulunan hava pistinden gerçekleştirmiştir. Bu şekilde yüksek miktarlardaki uyuşturucuyu sorun yaşamadan ABD’ye taşımıştır. Uyuşturucu paralarını lüks restoran ve otel zincirleri satın alarak aklamaya çalışmıştır. Bu şekilde 1984-1986 yılları arasında gücünün zirvesine varmıştır. Acosta’nın Meksika-ABD sınırına yakın komünizm ve gerilla hareketleri hakkında ABD hükümetine muhbirlik yaptığı söylentileri de olmuştur. Nisan 1987’de FBI tarafından desteklenen Meksika Federal Polisi’nin helikopterler ile düzenlendeği operasyonda, doğduğu kasabada öldürülerek ele geçirilmiştir. Dizide Gerardo Taracena tarafından canlandırılmaktadır.

 7. 7 Isabella Bautista


  Isabella Bautista: 16 Ekim 1960 yılında Baja California’da doğmuştur. Lakabı “Pasifik Kraliçesi”dir. Meksika'daki yetkililer, Miguel Ángel Félix Gallardo'nun, Ávila Beltrán'ın, vaftiz babası olduğunu söylemiştir. Beltráns henüz onlu yaşlarında annesi tarafından, eroin kaçakçılığı işine bulaştırılmıştır. İçinde Rafael Caro Quintero’nun da bulunduğu aile üyelerinin birçok uyuşturucu baronları ile yakınlıkları sayesinde uyuşturucu kaçakçılığında kendine yer edinmiştir. Gençliğinde ise birçok tanınmış uyuşturucu baronu ile ilişkisi olmuştur. İki kez evlendi; her iki kocası da uyuşturucu kaçakçısı olan eski polis komutanlarıydı. Ayrıca iki kocası da suikastçiler tarafından öldürülmüştür. DEA yetkilileri, Ávila Beltrán'ın bir kadın olmasına rağmen şiddeti kullanmaktan asla çekinmediğini ve Meksika kartellerinin tipik yıldırma taktiklerini kullandığını belirtmiştir. Polis, Ávila Beltrán'ın uyuşturucu dünyasında önemli bir konuma gelmesini Kolombiya’nın kuzeyinde faaliyet gösteren Norte del Valle Karteli’nin önemli isimlerinden Juan Diego Espinoza Ramírez ile olan ilişkisine bağlamıştır. Polis, 2001 yılında Manzanillo şehrinin Pasifik limanındaki bir gemide 9 tondan fazla kokain bulmuştur ve Ávila Beltrán ile birlikte sevgilisi Espinoza Ramírez'i takip altına almıştır. Beltrán uzun süre polise herhangi bir kanıt bırakmadan kaçmıştır. Ancak 2002 yılında, küçük oğlu 5 milyon ABD doları fidye amacıyla kaçırıldığı için yetkililerle temasa geçmek zorunda kalmıştır. Buna rağmen şüphe uyandırmadan oğlunu geri almayı başarmışt ve soruşturmalardan kaçmıştır. Ne var ki bu kaçış 5 yıl sürmüştür ve 28 Eylül 2007'de sevgilisi Espinoza Ramírez ile birlikte Mexico City'de tutuklanmıştır. Ávila Beltrán, Kolombiya’dan Meksika'ya milyarlarca dolarlık uyuşturucu kaçırmakla ve para aklamakla suçlanmıştır. 10 Ağustos 2012 tarihinde Ávila Beltrán Chicago'da ele geçirilen birkaç kokain sevkiyatı için kendisine yapılan suçlamalara cevap vermek üzere ABD'ye gönderilmiştir. Ardından Meksika'ya iade edildikten sonra 20 Ağustos 2013 tarihinde kara para aklama suçlamalarından tekrar tutuklanmış ve beş yıl daha hapse çarptırılmıştır. 2015 yılında serbest bırakılmıştır ve şimdi Guadalajara şehrinde hayatına devam etmektedir. Dizide Teresa Ruiz tarafından canlandırılmaktadır.

 8. 8 Benjamín Arellano Félix


  Benjamín Arellano Félix: 12 Mart 1952’de Sinaloa’da doğmuştur. Tijuana Cartel veya "Arellano-Félix Örgütü" olarak bilinen Meksikalı suç örgütünün beyni rolündeydi. Benjamín Arellano Félix, Meksika'nın en güçlü uyuşturucu baronlarından biriydi ve kardeşleriyle birlikte Tijuana kartelini ülkenin en büyük suç örgütlerinden biri haline getirmişti. ABD'ye kaçırılan kokainin üçte biri örgütü tarafından tedarik edilmekteydi. Ayrıca dört kız kardeşi vardı ve bunlardan ikisi, Alicia ve Enedina, kartelin işlerinde en aktif olanlardı. Benjamín ilk olarak 18 Haziran 1982'de ABD’ye 100 kilo kokain kaçırmak suçundan ABD’nin Kaliforniya eyaletinde tutuklanmıştır. Kardeşlerinin yapmış oldukları büyük suçlara rağmen, 13 yıl boyunca dokunulmaz kalmışlardır. Bu dokunulmazlığı Meksikalı politikacılara ve polis komutanlarına büyük miktarda nakit rüşvet vererek sağlamışlardır. Bu rüşvetin haftada yaklaşık 1 milyon ABD doları olduğu tahmin edilmektedir. Benjamin'in kardeşlerinden Francisco, kısa bir süre sonra uyuşturucu suçlamasıyla tutuklanmıştır ve Benjamín, Ramón ve Javier kaçak hayatı yaşamaya başlamışlardır. 1 Haziran 2000 tarihinde, ABD Hazine Bakanlığı, Benjamín'e uyuşturucu kaçakçılığına karıştığı için diğer 11 uluslararası suçluyla birlikte, Yabancı Uyuşturucu Kingpin Belirleme Yasası kapsamında yaptırım uygulamıştır. Yasa, ABD vatandaşlarının ve şirketlerinin onunla her türlü ticari faaliyette bulunmasını yasakladı ve ABD'deki tüm varlıklarını dondurdu. DEA, Benjamín'in en büyük kızını takip altına alarak Benjamin’in yerini bulmuştur. 9 Mart 2002'de Meksika'nın Puebla eyaletindeki Meksika Ordusu tarafından tutuklanmıştır. Benjamin, kokain kaçakçılığı suçlamasından 29 Nisan 2011'de ABD'ye iade edilmiştir.  4 Ocak 2012'de para aklamak için haraç ve komplo kurmaktan suçlu bulunmuştur ve 2 Nisan 2012'de 25 yıl hapse mahkum edilmiştir. Dizide Alfonso Dosal tarafından canlandırılmaktadır.

 9. 9 Ramon Arellano Félix


  Ramon Arellano Félix: 31 Ağustos 1964’te Sinaloa’da doğmuştur. Tijuana Karteli’nin liderlerinden biriydi ve Benjamín Félix’in kardeşiydi.Arellano Félix'in, Tijuana Karteli’nin en acımasız üyelerinden birisiydi ve çeşitli cinayetlerin sorumlusu olduğu iddia edilmekteydi. Acımasız kişiliği ile ünlenen Arellano Félix, 1997 yılında kendilerine olan borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle bir uyuşturucu satıcısını ve onun ailesinin tam on iki üyesini öldürmüştür. 18 Eylül 1997'de Ramon Arellano Félix, En Çok Arananlar listesinde 451. sırada yer almıştır. ABD'nin Güney Kaliforniya Bölge Mahkemesi tarafından, uyuşturucu kaçakçılığından hakkında iddianame düzenlenmiştir. 1 Haziran 2000 tarihinde abisi gibi kendisine de ABD tarafından yaptırım uygulanmıştır. Arellano Félix uzlaşmaz ve cüretkar kişiliğinden dolayı Sinaloa Karteli lideri El Chapo ile sorunlar yaşamaktaydı. 10 Şubat 2002'de kendisinin gerçekte kim olduğunu bilmeyen bir Meksikalı polis memuru tarafından trafik ihlali nedeniyle durdurulmuş ve daha sonra yaşanan silahlı çatışmada polis memurunun silahından çıkan kurşunlarla öldürülmüştür.Jesús Zambada García'ya göre Arellano Félix’in infaz emrini Joaquín "El Chapo" Guzmán vermiştir.

 10. 10 Juan José Esparragoza Moreno (El Azul)


  Juan José Esparragoza Moreno (El Azul): 3 Şubat 1949’da Sinaloa’da doğmuştur. Lakabı olan “El Azul” ten renginden türemiştir. Derisinin “mavi gözükecek kadar karanlık" olduğu söylenmiştir.1970'lerde, Meksika federal polis ajansı olan “DFS”e katılmıştır. DFS polis teşkilatı aynı zamanda, Guadalajara  Karteli ile işbirliği içindeydi ve Guadalajara  Karteli’ne koruma sağlamaktaydı. DFS üyelerinden birçoğu, kartel adına cinayet ve uyuşturucu kaçakçılığına aktif olarak katılarak doğrudan organize suçlara bulaşmıştı. 11 Mart 1986'da uyuşturucu kaçakçılığı suçlamaları ve Camarena cinayetine katıldığı iddiasıyla suçlandı. Esparragoza Moreno, aleyhindeki suçlamaları kabul etmedi ve masum olduğunu söyledi fakat yedi yıl iki ay hapis cezasına çarptırıldı. 1993’te cezasını tamamladıktan sonra serbest kaldı. El Azul serbest kaldıktan sonra 1993'te Meksika'nın en büyük uyuşturucu baronlarından biri olan Juarez kartel lideri Amado Carrillo Fuentes'in altında çalışmaya başladı. Peru ve Kolombiya uyuşturucu tedarikçileri ile ittifaklar kurmaktan sorumluydu. Başlangıçta operasyon şefi olarak çalıştı ve daha sonra kartelin iki numaralı ismi oldu. Juárez Karteli'ndeki görevinden bu yana Esparragoza Moreno, tutuklanmaktan veya öldürülmekten kaçınmak için her zaman iki numaralı pozisyonunda kaldı ve asla liderlik için uğraşmadı. El Azul Meksika'nın en çok aranan 37 uyuşturucu lordu listesine dahil edildi ve Meksika hükümeti başına 2 milyon dolarlık bir ödül konmuştur. Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Narkotik Ödül Programı kapsamında aranmıştır ve başına 5 milyon dolarlık ödül konulmuştur. Kendisi ile bağlantılı birçok kişi ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırımlara uğramıştır. 7 Haziran 2014'te, Esparragoza Moreno'nun on beş gün önce yaşadığı bir trafik kazası sonrasında kalp krizinden öldüğü bildirilmiştir. Yetkili makamlar, ölümünü doğrulamak için yeterli kanıt olmadığını belirtmiştir. Ölümünü teyit etmek için yapılacak olan soruşturma öncesi cesedi hastaneden alınmış ve ertesi gün yakılmıştır. Dizide Fermin Martinez tarafından canlandırılmaktadır. 11. 11 Joaquín Archivaldo Guzmán Loera (El Chapo)


  Joaquín Archivaldo Guzmán Loera (El Chapo): 4 Nisan 1957 tarihinde Sinaloa’nın kırsal kesiminde yaşayan fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1,68 boya ve ve tıknaz bir fiziğe sahip olduğu için kendisine bücür anlamına gelen "El Chapo" lakabı takılmıştır. Guzmán'ın küçüklüğü hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Çocukken portakal satmış ve babası ile çalışmak için üçüncü sınıfta okulu bırakmıştır. Şakacı tarafı vardır; gençken arkadaşlarına ve ailesine şaka yapmaktan zevk almıştır. Kendi kardeşlerini, babasından dayak yememeleri için korumuş ve babasıyla sık sık karşı karşıya gelmiştir. Annesi ile çok yakındı. Memleketinde çalışma imkanları az olduğu için kardeşleri ile birlikte yerel sakinler arasında da yaygın olan afyon haşhaşının yetiştirilmesi işine yönelmiştir. Babası ve Guzmán bölge yakınlarındaki ticaret merkezlerinde marihuana satmıştır. Ancak Babası, kârın çoğunu içki ve kadınlara harcamaktaydı ve genellikle eve parasız dönerdi. Kötü şartlardan bıkan Guzmán, 15 yaşında kuzenleri Arturo, Alfredo, Carlos ve Héctor Beltrán Leyva ile kendi esrar üretimine başladı ve ailesine bu şekilde bakmaya çalıştı. 20'li yaşlarında daha fazla iş fırsatı bulmak için uyuşturucu kaçakçısı olan amcası Pedro Avilés Pérez aracılığıyla memleketinden ayrıldı ve Sinaloa Karteli’ne katıldı. 1970'lerde Guzmán ilk olarak patronu Héctor Palma'nın uyuşturucu ticaretini denetlemekle görevlendirildi.Ayrıca iş yaparken çok ciddi idi. Çalışanlarına zaman zaman şiddetli davranışlarda bulunmuş; uyuşturucu sevkiyatlarından yaşanan herhangi bir gecikme durumunda, kusuru olan kaçakçıları öldürmüştür. Guadalajara Kartelinin liderleri Guzmán'ın iş zekasına hayran kaldılar ve 1980'lerin başında onu o sırada Meksika'nın en büyük uyuşturucu lordlarından biri olan Félix Gallardo ile tanıştırdılar. Guzmán lojistikten sorumlu olmadan önce Félix Gallardo için şoför olarak çalıştı, Daha sonra Kolombiya'dan Meksika'ya uyuşturucu sevkiyatlarını kara, hava ve deniz yoluyla koordine etmiştir. 1989’da Gallardo’nun tutuklanmasından sonra Sinaloa Karteli’ndeki gücünü artırmış ve Meksika’yı ABD’ye bağlayan uyuşturucu koridorlarından sorumlu olmuştur. Ayrıca Guzmán'ın Meksika genelinde afyon ve esrar yetiştirdiği birçok çiftlikleri vardı. Guzmán’ın uyuşturucu faaliyetleri ABD yetkilileri tarafından ilk 1987'de fark edildi. ABD’ye yüksek miktarlarda esrar, eroin ve kokain soktuğu tespit edilmiştir. Guzmán ayrıca uyuşturucuları sınır ötesi ve Amerika Birleşik Devletleri'ne taşımak için yer altı tünellerin kullanılmasına öncülük etmiştir. 90’lı yılların başından itibaren Tijuana Kartel’i liderleri ile sorunlar yaşamış ve 1992'de Arellano Félix'in silahlı adamları, Guadalajara sokaklarında bir araçta seyahat ederken Guzmán'ı öldürmeye çalışmıştır. Saldırıdan sonra Guzmán Guadalajara'dan ayrılmış ve saldırılardan korunmak için sahte bir isim altında yaşamaya başlamıştır. Her iki grup arasındaki savaş altı ay daha devam etmiş ancak liderlerin hiçbiri ölmemişti. Daha önce halk tarafından tanınmayan Guzmán'ın yüzünün resimleri, Meksika genelinde gazete ve televizyonlarda görünmeye başlamıştır. 9 Haziran 1993'te Guzmán, Guatemala’ya kaçmış ve aynı gün Guatemala Ordusu tarafından yakalanmış ve Meksika’ya iade edilmiştir. Uyuşturucu kaçakçılığı ve rüşvet suçlamasıyla 20 yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Guzman 1993’te tutuklandığı zaman "2-3 bin kişiyi öldürmüşümdür" demiştir. Hapishanede bulunduğu süreçte gardiyanlar hizmetkarları gibi davranmıştır. Bu sırada El Chapo, bir başka güçlü rakibi Juarez Karteli ile de savaş halindeydi. 19 Ocak 2001'de cezaevinden firar etmiştir. Firarın ardından işlerini büyütmeye devam eden Guzmán, faaliyet alanını da genişletti. Örgütü ABD dışında Avrupa, Afrika ve Güney Asya’da da faaliyette bulundu. 2002 yılında Tijuana Karteli’nin liderlerinden ve Benjamín Félix’in kardeşi olan  Ramon Arellano Félix'i öldürtmüştür. Guzmán'ın 2014 yılında tutuklanmasına kadar ABD Hazine Bakanlığı tarafından "dünyanın en güçlü uyuşturucu kaçakçısı" olarak kabul edilmiştir.1 milyar dolarlık servetiyle 2009 yılında Forbes'un dünyanın en zenginleri listesinde 701. sıradaydı. Guzman 2014'te yeniden yakalandı. Ancak tutukluluk süresi uzun sürmemiş ve 12 Temmuz 2015'te hapishaneden tekrar kaçmayı başarmıştır. Kendisinin son yakalanışı Ocak 2016’da olmuştur. ABD-Meksika arasında yapılan anlaşma sonucu ABD’ye iade edilmiştir.New York'taki mahkeme tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Sinaloa Karteli’nin lideri halihazırda hayatının geri kalanını Colorado'daki yüksek güvenlikli hapishanede geçirmektedir. Dizide Alejandro Edda tarafından canlandırılmaktadır.


  Kaynak: Haberinolacak.com

  Haber: Tayyip Yahyaoğlu


Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı