fbpx

Gezegenimiz, bir masal dünyasının parçalarına benzeyen mağaralar da dahil olmak üzere nefes kesici çarpıcı manzaralarla doludur. Dünyanın bir bölümünden diğer güzel mağaralara kadar izlenimler kazanıyor. Yeraltı tünelleri ve yüzey açıklıkları ziyaretçileri güzelliği ile suskun bırakıyor. Keşif, herkesin sahip olduğu eşsiz macera deneyimini tamamlıyor. Aşağıdaki listede keşfedilecek en etkileyici mağaralardan bazılarını bulabilirsiniz:

Benagil Mağarası, Algarve, Portekiz: Doğanın bu mucizesi mutlaka gözünüze çarpar. Bu iyi fotoğraflanmış mağaranın bulunduğu alan gelgitlere eğilimli ve sadece sudan erişimi mümkün kılıyor. Mağaralara gitmenin birkaç yolu vardır. Birincisi, yakınlardaki Portimao ve Albufeira kasabalarından başlayarak veya daha iyi Benagil plajına gidip 200-300 metre mesafedeki mağaraya gitmek için bir SUP veya bir kayık kiralayarak daha iyi tekne turlarından birine binmek.

Mermer Mağaralar, Patagonya: Güzel mağara tamamen mermerden oluşuyor. Çok sayıda tünel, beyaz mermer, turkuaz sular ve muhteşem yansımalar gerçek dışı bir manzara yaratır. Şili ve Arjantin arasında bulunur. Özel jeolojik formları, gölün dalgalarının 6.000 yıl boyunca hareket etmesinden kaynaklanıyor, onları turistlerin ziyaret edip hayran kalabileceği şekilde şekillendiriyor. Turkuaz berrak suları canlı renklerini yoğunlaştırır ve en zorlu ziyaretçileri bile telafi eden gerçekçi olmayan bir ortam oluşturur.

Melissani Mağarası, Cephalonia, Yunanistan: Melissani’nin yeraltı gölü, 1951’de speleolog Giannis Petrochilos tarafından keşfedildi ve Karavomylos’ta, Sami, Cephalonia’nın hemen dışında yer alıyor. İçeride, çatının büyük bir kısmı çökmüş ve büyüleyici bir manzara sunuyor.

Tham Lod Mağarası, Tayland: Nam Lang Nehri kuzey Tayland’daki mağaradan geçer. İçinde yüzlerce petroglif bulunurken mağara harika sarkıt ve dikitlerle doludur.

Glowworms mağarası, Yeni Zelanda: Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nda bulunur ve içinde yaşayan garip solucanlar ile bilinir. Bu eşsiz canlılara Arachnocampa Luminosa denir, ateş böcekleri gibi ışık yayarlar ve sivrisinek büyüklüğündedirler. Sadece Yeni Zelanda mağaralarında yaşıyorlar ve avlarını çekmek için ışık kullanıyorlar.

Buz Mağaraları, Mutnovsky Yanardağı, Rusya: Buz mağarası oluşumu, Rusya’daki Mutnovsky Yanardağı çevresindeki buzullarda çok yaygındır. Bazıları volkanik ısı ve buhar denilen gazları serbest bırakan açıklıklar tarafından yaratılır.

Reed Flute, Çin: Yüzlerce yıldır popüler bir yer. İçinde, şekilleri ve şekilleri ile etkileyici yüzlerce dikit ve sarkıt vardır. Adını, girişinde büyüyen çok sayıda sazlıktan aldı.

Sikia Mağarası Milos Adası, Yunanistan: Sikia Mağarası’nı ziyaret eden herkes, şaşırtıcı güzelliği ve güneş ışınlarının içine düştüklerinde yaptıkları renklerin oyunu hakkında söylemek zorunda. Mağaranın çatısı yoktur (depremden sonra düşmesi muhtemeldir) ve bu, denizin renkleri ile etkileyici bir sonuç yarattığı için lehine çalışır. Sikia, Milos’un batı tarafında bulunur ve sadece deniz yoluyla ulaşılır. İsmini çatı açıklığına yakın bir incir ağacından aldı. Mağara, gezginlerin gözde yerlerinden biridir.

Vatnajokull Buzul Mağarası, İzlanda : Büyük bir buzdağının içinde bulunur ve yaklaşık 3 km uzunluğundadır. 1996 yılında volkanik bir patlama ile yaratıldı.

Antilop Kanyonu, Amerika Birleşik Devletleri: Bu mağara Navajo Kızılderililerinin topraklarında bulunur ve doğal bir manzaradan daha fazla bir yanılsama veya tabloyu andırır! Geçit, sürekli kuvvetli rüzgarlar ve ani seller nedeniyle kayalara oyulmuştur. Sonuç, bu yumuşak ve bir şekilde ‘akışkan’ duvarlardı. Çöl muson mevsimi boyunca şiddetli yağmurlar tehlikeli ani sellere neden olur ve birkaç dikkatsiz ziyaretçinin hayatını talep eder.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 16 =