fbpx

Mısır, pandeminin etkisini azalttığı şu günlerde ülkesine turistleri tekrar çekebilmenin yollarını arıyor. Bu amaçla geçtiğimiz aylarda Mısır’ın başkenti Kahire’nin dışında kalan ve arkeolojik yoğunluğu bulunan bir alanda çalışmalar başlatıldı.

Günümüzden tam 4 bin 700 yıl önce Firavun Zoser adına inşa edilen ve Zoser Piramidi veya Basamaklı Piramit gibi çeşitli isimlerle anılan dünyanın en eski piramidinin altında yapılan kazılarda birçok eser ortaya çıkarıldı.

Dünya Koronavirüs salgınından yavaş yavaş kurtulmaya çalışırken, Mısır da yabancı turistlerin ülkesindeki arkeolojik yerleri ve müzeleri gelip ziyaret etmeleri için aylardır çeşitli faaliyetler yürütmekte. Mısırlı yetkililer, yapılan yeni keşifler ile ülkelerinin eskisi gibi turistler tarafından yoğun bir şekilde tercih edileceğini umuyor.

Fakat Mısır’da Koronavirüs salgını etkisini göstermeye devam ediyor. Devlet vatandaşlarına aşı yapmakta zorluk çekiyor. 100 milyon nüfusa sahip ülkedeki hükümet, geçtiğimiz Mayıs ayı başlarında, 1 milyon kişinin aşılandığını duyurmuştu. Bu sayının şimdi daha yüksek olduğu düşünülüyor. Yaşanan tüm bu sıkıntılı sürece rağmen Mısırlı yetkililer, Antık Mısır’a ait yeni keşfedilmiş eserleri dünyaya duyurmaya ve göstermeye devam ettiler.

Geçtiğimiz 2020 yılının Kasım ayında arkeologlar, Antik Mısır’daki Firavun Geç Dönemi’ne ve Helenistik Krallığı Dönemi’ne ait en az 100 tabut keşfettiklerini duyurmuşlardı. Ayrıca 2500 yıl önce gömülmüş oldukları düşünülen 40 tane altın kaplı heykel buldular. Bir ay önce ise yine aynı yerde yani Zoser Piramidi’nin de içinde bulunduğu Sakkara nekropolünde (toplu mezar yerlerinin bulunduğu bölge) 57 tane daha tabut keşfettiler.

Mısır’ın Turizm ve Eski Eserler Bakanı olan Khaled el-Anany Associated Press’e yaptığı açıklamada Sakkara’nın bir hazine olduğunu ve orada yatan hazinelerin sadece yüzde 1’inin bulunduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Mısır’ın en tanınmış arkeologlarından biri olan Zahi Hawass, Nisan ayında,güney Luksor’da 3.000 yıllık kayıp bir şehrin keşfini duyurmuştu. Bu kayıp şehirde Antik Mısır firavunluğunun XVIII. Hanedan döneminin 9. hükümdarı olarak sürmüş olan III. Amenhotep dönemine ait evlerin, aletlerin ve diğer eserlerin kalıntılarına ulaşılmıştı. III. Amenhotep 1390-1353 yılları arasında hüküm sürmüş ve Mısır’a altın çağını yaşatmıştı. III. Amenhotep’in hükümdarlığı döneminde antik Mısır o zamana kadara tarihinde görülmemiş yüksek refah seviyesine ve kültürel ve sanatsal ihtişama erişmiş ayrıca sanat gücü ve uluslararası siyasi güç olarak dünyanın bir numarası olmuştu.

Bu keşfin ardından Mısır, 22 kraliyet mumyasının başkentin hemen güneyinde yeni inşa edilmiş olan Ulusal Mısır Uygarlığı Müzesi’ne götürülüşünü dünyanın da televizyondan canlı olarak izleyebildiği büyük bir geçit töreniyle kutlamıştı.

Kızıldeniz kasabası olan Şarm El-Şeyh, ziyaretçiler tarafından çok seviliyor ve şimdi yeni bir arkeoloji müzesine ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında Kahire Uluslararası Havalimanına da yeni bir müze yapıldı. Yetkililer, Ocak ayına kadar Giza Piramitleri’nin yanında yer alacak olan yeni Büyük Mısır Müzesi’ni açmayı planladıklarını söylediler. Daha çok turistin gelebilmesi amacıyla ülkeye giriş vizelerinde ve arkeolojik alanların giriş fiyatlarında çok daha uygun indirimlere gidildi.

2019 yılında, yaklaşık 13,1 milyon insan müzeleri ve arkeolojik alanları görmek için Mısır’a geldi. Mısır’ın bu ziyaretlerden tahmini olarak 13 milyar dolar kazandığı düşünülüyor. Bakan el-Anany, 2020 yılında ülkeye yalnızca 3,5 milyon yabancı turistin geldiğini söyledi. Kesin bir rakam vermedi fakat 2021’in ilk aylarında ziyaretçi sayısının arttığını belirtti. 

El-Anany, “Mısır, pandemi sonrası için mükemmel bir yer” diyerek ziyaret edilecek yerlerin çoğunun “açık hava” olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak Mısır’ın virüsü kontrol altına alıp almadığı hala belirsizliğini korumakta.

Mısır’da şu ana kadar yaklaşık 15.000’den fazla ölüm kaydedildi ve ülkede her gün binden fazla yeni vaka görülüyor. Birçok uzmanlar tarafından sayıların çok daha yüksek olduğu düşünülüyor. Ayrıca hükümetin pandemi politikalarını veya vaka sayılarını sorgulayan doktorlar başta olmak üzere eleştirilerde bulunan diğer insanları da tutuklattırdığı bilinmekte.

Mısır pandeminin çıktığı 2020 yılının yaz aylarına kadar sınırlarını tamamen kapatmıştı. Yazın ise ziyaretçileri tekrar kabul etmeye başladı. Turistlerin önce Kızıldeniz kasabalarını ziyaret etmelerine izin verildi. Bu yıl ise artık ülkenin kalbinin attığı Kahire ve ünlü arkeolojik alanlarının çoğunu barındıran Nil Nehri Vadisi gibi yerleri ziyaret edebilirler. Mısır’a gidecek olan turistlerin yapmaları gereken tek şey ise geldikleri zaman COVID-19 test sonuçlarının negatif olduğunu göstermek.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

jonturk

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 11 =