fbpx

ABD, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri önümüzdeki birkaç hafta içinde Mars‘a pilotsuz uzay gemileri yollamayı planlıyor. Gönderilecek olan pilotsuz uzay gemileri Mars’ta mikroskobik yaşam belirtilerini araştıracak. Mars’a uzay gemilerini yollayacak üç ülke de, yapılacak olan araştırmalar ile gelecek bir zamanda astronotların kızıl gezegeni ziyaret etme olasılıklarını hesap etmeyi hedefliyor.

Uzay gemilerinin yaklaşık 485 milyon kilometre seyahat ettikten sonra Şubat ayında Mars’a ulaşması bekleniyor. Bilim adamları, milyarlarca yıl önce Mars’ın nehirleri, gölleri ve okyanusları olduğunda nasıl göründüğünü öğrenmek istiyorlar. Geçtiğimiz yıllarda NASA bilim insanları tarafından yayınlanan bir çalışmada, Mars’ta bir dönem Arktik Okyanusu’ndan (Kuzey Kutbu’nu kapsayan, buzlarla kaplı bir okyanus) daha büyük bir okyanusun olduğu belirtilmişti.

California Teknoloji Enstitüsü’nden profesör Ken Farley başka bir gezegende hayatın var olduğunu doğrulamanın çok zor olduğunu belirtiyor. Fakat Mars’ta kanıtlanabilecek çok şeyin bulunduğunu söylüyor.

Üç lansmanın yakında gerçekleşmesi tesadüf değil. Çünkü Mars her 2 yılda bir Dünya ile yakın konuma geliyor. Mars diğer gezegenlere kıyasla daha uygun olan konumu ile bu tür projelere imkan vermekte. Bu gezegenin dünyaya yakın konumu çok daha kısa seyahat süresi ve daha az yakıt kullanımı sağlamaktadır. Mars 55 milyon km. uzaklık ile Venüs’ten sonra dünyaya en yakın gezegen sıralamasında ikinci sırada.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin uzay aracı, Arapça’da “Umut” anlamına gelen “Amal” olarak isimlendirilmişti. Dubai’den kontrol edilecek olan uzay aracı Mars’ın üst atmosferini inceleyecek ve iklimindeki değişiklikleri takip edecek. BAE ‘li yetkililer “Mars 2117” projesiyle bu gezegende yaşanılabilir bir şehir inşa etmeyi planladıklarını söylediler.

Uzay aracının geçtiğimiz Cuma günü Japonya’dan Mars’a gönderilmesi planlanıyordu. Colorado Boulder Üniversitesi ile ortaklaşa inşa edilen uzay aracı, yapılan planlamaya göre BAE’nin kuruluşunun 50. yıldönümünü kutladığı yıl Mars’a varacaktı. Ancak Mars’a ulaşması planlanan uzay aracının fırlatılması kötü hava koşulları nedeniyle ertelendi.  Yeni fırlatma tarihinin ise yakın bir zamanda duyurulacağı belirtildi.

ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yanısıra Mars programı geliştiren üç ülkeden biri olan Çin’in ilk bağımsız gezegenlerarası misyonunu gerçekleştirecek Tianwen-1 Mars isimli keşif aracını kızıl gezegenin yörüngesine gönderecek roket,dün Hainan eyaletinin Wenchang Uydu FırlatmaMerkezi’ndeki fırlatma rampasına dikey olarak yerleştirdi. Son incelemeler ve denemeler tamamlandıktan sonra keşif aracının fırlatılması gerçekleştirilecek.  Keşif aracının fırlatma tarihi henüz kesinlik kazanmadı fakat yapılan haberlerde temmuz sonu-ağustos başı gibi fırlatılacağı dile getiriliyor.

NASA, Türkçe’de “#” anlamına gelen “Perseverance” adlı uzay aracını 30 Temmuz’da Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nin parçası olan Cape Canaveral’dan yollamayı planlıyor. NASA’nın uzay aracı, bir zamanlar eski bir nehrin ve gölün bulunduğu Mars’ın Jezero Krateri bölgesine inecek. Alan uzay araçları için tehdit teşkil eden büyük kayalar, uçurumlar ve kum tepeleri ile dolu.

Projede bulunan bilim adamları ise tüm risklere rağmen Jezero Krateri’nin buna değeceğini düşünüyor. Yaklaşık 3,5 milyar yıl önce, Mars’ta çok fazla suyun ve belki de bazı canlı organizmaların olduğunu belirtiyorlar. “Perseverance” adlı uzay aracı bölgede geçmiş yaşam belirtileri gösteren kayaları arayacak.

NASA bu operasyon ile, insanları kırmızı gezegene göndermek ve onları eve güvenli bir şekilde getirmek için gerekli olacak teknolojilerin bazılarını da test etmiş olacak.

Farley, operasyonun düşük risk olarak adlandırılmasının garip görünebileceğini söyledi. Çünkü projenin çok sıkı bir çalışma gerektirdiğini ve milyarlarca dolara mal olduğunu belirtti. Ancak, “bir şeyler ters giderse”, operasyonda astronot bulunmadığı için en azından herhangi bir hayati kaybın yaşanılmayacağına ve herkesin bu durumdan memnun kalacağına dikkat çekti.

Geçtiğimiz aylarda da özel uzay şirketi SpaceX Ceo’suolan Elon Musk’ın Mars’ta koloni kurmak için bin adet Starship (Yıldız Gemisi) uzay aracı inşa etmeyi planladığı yazılmıştı. Bu proje kapsamında SpaceX ‘in her üç günde bir yeniden kullanılabilir roket ve uzay aracı üretmesi planlanıyor.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =