fbpx

Bağımsız bir Avrupa Birliği kuruluşuolan Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, DünyaSağlık Örgütü’nün salgında yaşanılan hızlı artışa ilişkin uyarıda bulunmasının ardından ve kıtada başlayan koronavirüsün ikinci dalgası ile birlikte alarm durumuna geçti.

Geçtiğimiz İlkbaharda başlayan ve salgınının şiddetli geçen ilk dalgasını başarılı bir şekilde atlamayı başaran nadir ülkelerden biri olan Almanya da bile vakalar hızla yükselişe geçti. Ülkede geçtiğimiz Cumartesi günü ölü sayısı toplamda 10.000’i geçti. 

Sadece birkaç hafta önce salgından kurtulduklarına inanan birçok Avrupa ülkesinde hükümetler, ülkelerinde virüsün yeniden tırmanışa geçmesi üzerine caydırıcı önlemler almaya başladı.

Ancak sosyal mesafeden ve ekonomik zorluklardan bıkan Avrupalılar tekrardan sıkı önlemlerin alındığı döneme geri dönmek istemiyor. Geçtiğimiz Cuma günü İtalya’da son 24 saatte 19 bin 143 yeni vaka tespit edilmiş ve bu sayı salgının başından bu yana bir günde görülen en yüksek vaka sayısı olmuştu. Bunun üzerine ülkede koronavirüse karşı gece sokağa çıkma yasağının ilan edildiği kentlerden biri olan Napoli’de, yasağı protesto eden grup, güvenlik güçleriyle çatıştı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi Direktörü Andrea Ammon, Avrupa ülkelerinin, halk sağlığını ciddi şekilde tehdit eden, son derece endişe verici bir epidemiyolojik bir durumla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, Kıbrıs, Estonya, Finlandiya ve Yunanistan dışındaki bütün AB ülkelerinin, “ciddi endişe” kategorisine girdiğini söyledi.

Hafta başında, ülkedeki vaka sayısının resmi olarak 1 milyonun üzerine çıktığı ilk Avrupa ülkesi olan İspanya’da, Başbakan Pedro Sanchez Cuma günü yaptığı açıklamada, gerçek enfeksiyon sayısının muhtemelen bu sayının üç katından fazla olabileceğini belirtti.

Fransa Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz Cuma güne yaptığı açıklamada son 24 saatte 42 bin 32 koronavirüs vakasının daha tespit edildiğini duyurdu. Ülkedeki toplam vaka sayısının bir milyonu aşmasıyla beraber Fransa, İspanya’nın da önüne geçerek Avrupa’da en çok vakanın tespit edildiği ülke oldu.

Birçok ülkede sokağa çıkma yasağı tekrar başladı

Fransa’nın 46 milyon vatandaşını kapsayan bazı kentlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı gibi, birçok Avrupa ülkesinde de günlük hayata acil yeni kısıtlamalar getirildi.

Geçtiğimiz Cuma günü İtalya’nın başkenti Roma da dahil olmak üzere ülkenin bazı şehirlerinde gece geç saatlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve sosyal medyada Napoli’de yaşanılan protestolarda yüzlerce göstericinin polislere nesneler attığı ve çöp kutularını ateşe verdiği görüldü.

Ülke, salgının yol açtığı iki aylık zorlu bir ulusal tecritin ardından İkinci Dünya Savaşı sonrası en kötü resesyonunu yaşıyor ve yetkililer sert karantina kısıtlamalarını tekrar uygulama konusunda isteksizler.

İrlanda, Çarşamba gününden itibaren en yüksek kısıtlama aşamasına geçierek zorunlu olmayan iş yerlerinin kapatılmasına ve ev ziyaretlerinin yasaklanmasına karar verdi. Galler ise, İrlanda’nın kısıtlamalara gitmesinden bir gün sonra,Cuma akşamı sıkı karantina uygulamalarını devreye sokarken, Polonya tüm ülkenin “kırmızı bölge” kapsamına alındığını duyurdu.

Salgının başladığı ilk aylarda sürü bağışıklığı stratejisini benimseyen İsveç, vakalardaki artışlara rağmen,sert karantina tedbirlerini uygulamayı düşünmüyor.

Şu ana kadar koravirüs dünya genelinde 1,1 milyon insanın hayatına mal oldu ve 42 milyona yakın insana bulaştı. Dünya Sağlık Örgütü, Kuzey Yarımküre’nin şu anda çok kritik bir süreçte bulunduğunu belirtti.

WHO başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Çoğu ülkelerde koronavirüs vakalarında hızlı artış görülüyor ve bu şu anda hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin kapasiteye yakın veya daha fazla çalışmasına neden oluyor” dedi.

Avrupa’nın nüfusa oranla en fazla ölümün yaşandığı ülkelerin başında gelen Belçika, şu anda Avrupa’da yaşanılan ikinci dalgada da kendisini yine kıtadaki en yüksek ölüm oranlarıyla karşı karşıya buldu.

Liege şehrindeki Üniversite Hastanesinin yoğun bakım ünitesi başkanı Benoit Misset, “Kaybediyoruz. Bunalmış durumdayız. Acı çekiyoruz,” dedi ve çoğu personellerinin pozitif kalmaya çabalamalarına rağmen yoğun bir şekilde çalışmak zorunda kaldıklarını belirtti.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

jonturk

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 3 =