fbpx

Bazı Amerikalı bilim insanları tarafından yapılan çalışmalarda, dünyadaki çoğu ülkenin tercih ettiği ve vatandaşlarına uyguladıkları Koronavirüs aşılarının, insanları hastanelerden uzak tutmada başarılı oldukları ve günümüzde ABD başta olmak üzere diğer ülkelerde görülen virüsün baskın versiyonu olan Delta varyantına karşı da korudukları tespit edildi.

Rakamlar ülkeden ülkeye değişmekte. İngiliz bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda, iki doz BioNTech / Pfizer aşısının semptomatik hastalığa karşı korumada yüzde 79 ve yüzde 88 arasında değişen etkinlik oranlarına sahip oldukları sonucuna varıldı. Kanada’daki bir araştırma ekibi aşının etkinliğini yüzde 87 olarak açıklarken İsrail tüm Koronavirüs enfeksiyonlarına karşı BioNTech / Pfizer Covid-19 aşısının etkinliğini yüzde 64 olarak belirledi.

Bu sayılardaki çeşitlilik kafa karıştırıcı görünse de, bazı aşı uzmanları, tek bir çalışmada aşının etkinliğini tespit etmenin zor olacağını ve daha kesin sonuçlar için beklenmesi gerektiğini ifade etti.

SONUÇLAR TUTARLI

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’ndan bir profesör, aşıların etkinlik oranları hakkında yapılan araştırmalarda ulaşılan sonuçların “tutarlı” olduğunu ve aşıların virüsün şiddetli varyantlarına karşı koruyuculuğunun yüksek derecede devam ettiğini ifade etti.

ABD AŞI GÖNDERECEK

ABD, ihtiyacı olan ülkelere aşı gönderme taahhüdünün bir parçası olarak, Bolivya’ya bir milyon doz Johnson & Johnson aşısı gönderecek.

VAKA SAYILARI YENİDEN YÜKSELİŞTE

İspanya, Şubat ayından bu yana en yüksek vaka sayısını bildirdi. Hükümet, gençler arasında asemptomatik (hiçbir semptomu olmayan) vakaları belirlemek için bölgesel yönetimlere beş milyon antijen test kiti dağıtmayı planlıyor.

Almanya’daki Koronavirüs vakalarının sayısı, iki aydan fazla süren istikrarlı düşüşün ardından Çarşamba günü tekrar yükseliş gösterdi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

jonturk

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − two =

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı