fbpx

 Deprem ülkemizin bir gerçeği… Ülke olarak yüz yıllardır deprem nedeniyle binlerce can verdik. Bunların nedenlerinin en başında sağlam bina yapmamamız kentsel dönüşüm çerçevesinde hareket edilmemesi ve ucuz iş gücü ile ucuz mal kullanımı geliyor. Son yıllarda yapılan binalar depreme dayanıklı bile olsa bazıları 90 yılında yapılmış bina oldukları için büyük bir İstanbul depreminde yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya ve bu yüzden binlerce insan göçük altında kalıp ölebilir. Ne yazık ki ülkemizde depremden en çok etkilenecek bölge Marmara Marmara bölgesinde ise İstanbul’da en çok can ve mal kaybı yaşanma ihtimali bulunuyor. Peki İstanbul’da büyük bir deprem olması haline yani 7.5 ve daha büyük şiddetinde bir deprem olması durumunda en çok hangi ilçe etkilenecek? En çok hangi ilçede kayıp yaşanacak. İşte İstanbul’da beklenen büyük deprem öncesi ilçelerin son durumu.

İstanbul’da büyük bir deprem olursa hangi ilçeler en çok etkilenecek?

İşte yapılan bir similasyon elde edilen verilere göre İstanbul’da deprem nedeniyle 5000’in üzerinde kayıp yaşanması bekleniyor.

Avcılar, Silivri, Bakırköy, Fatih, Zeytinburnu, Esenler, Küçükçekmece, Tuzla ve Beylikdüzü’nü yüksek riskli ilçeler olarak gösteren simülasyona göre Çınarcık açıklarından Silivri’ye uzanan tek parçalı fay hattı üzerinde gece saatlerinde gerçekleşecek 7.5 büyüklüğündeki olası bir deprem;

– Avcılar ilçesinde en az 465 can kaybına neden olacak, 239 kişi ağır yaralanacak ve en az 1385 kişi hastanede tedavi görmek zorunda kalacak. Rapor, 34 bin 935 hanelik acil barınma ihtiyacı ortaya çıkacağını belirtirken, 3 kişilik nüfus kabulüyle, 104 bin 805 kişinin acil barınma ihtiyacı duyacağı gösteriyor.

– Zeytinburnu ilçesinde  668 kişinin hayatını kaybedeceği öngörülüyor. 374 kişinin ağır yaralanacağını gösteren rapor, 1767 kişinin tedavi görmek için hastaneye başvuruda bulunacağını aktarıyor. 5 bin 334 binanın da orta ve üstü seviye hasar göreceği aktarılırken, 93 bin 90 kişinin acil barınma ihtiyacı duyacağı belirtiliyor. 

 – Fatih ilçesinde en az 484 can kaybı yaşanacak. 985 kişinin ağır yaralanacağı felakette, 3 bin 897 kişinin hastanede tedavi göreceği belirtiliyor. Ayrıca rapora göre olası bir depremde Fatih’te 140 bin 352 kişi acil barınma ihtiyacı duyacak.

– Silivri’de 58 kişinin,

– Bakırköy’de 1046 kişinin, 

– Küçükçekmece’de 1500’den fazla kişinin

– Tuzla’da 268 kişinin, 

– Esenler’de 638 kişinin,  

– Beylikdüzü’nde 527 kişinin yaşamını kaybedeceği öngörülüyor.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 2 =