fbpx

İnternetteki her bir tık’ımızın beraberinde getirdiği başka başka şeyler de var. Gelin internetteki varlığımız hakkında pek akla gelmeyen detaylara bakalım.

internet kullanımının da bir ayak izi var. Gönderilen her e-posta, atılan her tweet, yapılan her Google araması, güncellenen her Facebook durumu… Her biri elektrik tüketimi, dolayısıyla da seragazı emisyonu anlamına geliyor. İnternet, küresel sera gazı emisyonunun yüzde 3,7’sini oluşturuyor.

İnternetin çoğunluğunun insanlar tarafından kullanılmaması kulağa garip gelebilir ama öyle. Çünkü internetin büyük kısmı internet botları ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından kullanılıyor. Bunlar internet aktivitesinin üçte ikisini oluşturuyor. 

1 dakikada 305 bin fotoğraf paylaşılıyor

DOMO, kullanıcıların dijital tüketim alışkanlıklarıyla alakalı yaptığı araştırmadan elde ettiği verileri paylaştı. ‘Data Never Sleeps’ yani ‘Veri Asla Uyumaz’ ifadesiyle internette sürekli olarak bir hareketlilik yaşandığına atıfta bulunan DOMO, sosyal medya platformlarının hayatımıza ne kadar girdiğini bir kez daha anlamamızı sağladı. Bu mecralarda bir dakikada neler oluyor?

İnternette 1 dakikada neler oluyor? raporuna göre Google, toplamda 5.7 milyon aramaya şahitlik ediyor. 12 milyon kullanıcı iMessage ile iletişim kuruyorken; 2 milyon kişi Snap alışverişi gerçekleştiriyor. Discord kullanıcıları birbirlerine dakikada 668 bin, Slack kullanıcıları ise 148 bin mesaj gönderiyorlar. Ayrıca 108 bin kişi Microsoft Teams üzerinden bağlantı kuruyor.

İnternette toplam 6 milyon kullanıcı 1 dakikada online alışveriş yapıyor. Harcamaların 283 bin dolarının Amazon’a, 67 bin dolarının Instacart platformuna gittiği belirtiliyor.

İnternette bir günde neler oluyor?

  • Bir günde 500 milyondan fazla tweet atılıyor
  • Bir günde 294 milyar e-posta gönderiliyor
  • Bir günde 65 milyar WhatsApp mesajı gönderiliyor
  • YouTube’a 720 bin küsur saatlik içerik yükleniyor
  • Bir günde Instagram’da 95 milyondan fazla fotoğraf ve video paylaşılıyor
  • Bir yılda tükettiğimiz toplam veri 59 zetabayt


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − three =