fbpx

Güney Afrika’ya hakkında bilmediğiniz 10 ilginç bilgi


 Dünyanın merak edilen ülkeleri arasında yer alan Güney Afrika, özellikle safari turlarıyla dünyanın dört bir tarafından çok sayıda turisti ve gezgini kendine çekiyor.

Aynı zamanda deniz, doğa ve kültür bakımından zengin özellikler barındıran Güney Afrika’ya dair çok bilinmeyen özellikleri 10 kalemde sizler için derledik. 

 1. 1 Dört farklı etnik grup


   

  Güney Afrika nüfusu, dört farklı etnik gruptan meydana gelmektedir. Siyahlar ve Bantular % 70 ile en kalabalık grubu oluşturular. Beyazlar % 17, melezler % 10 ve Asyalılar ise % 3 ile nüfusun kalan bölümünü meydana getirirler. Beyazlar Hollanda, İngiliz, Fransız ve Alman menşelidir. Ülkede okuma yazma bilenlerin oranı % 80’dir.
 2. 2 Dinazor fosillerinin en çok görüldüğü yer


   

  Güney Afrika’nın Karoo bölgesi , dinazor fosillerine ev sahipliği yapmaktadır. Bugüne kadar bulunan memelilere ait fosillerin yaklaşık % 80'inin Güney Afrika’daki Karoo bölgesinde bulunduğu tahmin edilmektedir.

 3. 3 Balık göçü, uzaydan görülebilecek kadar büyüktür


   

  Güney Afrika’da balık göçü, uzaydan görülebilecek kadar büyüktür. Her yıl mayıs ve temmuz arasında milyonlarca küçük gümüş balığı Güney Afrika'nın Cape Burnu'ndaki soğuk sulardan kuzey doğusundaki Cape Burnu ve güney KwaZulu-Natal kıyılarına kadar geniş kıyılarda seyahat eder.

 4. 4 Tüm hayvanlar alemi bir arada yaşıyor


  Güney Afrika’da en büyük kara memelisi (fil), en büyük kuş (devekuşu), en uzun hayvan (zürafa), en büyük balık (balina köpekbalığı), en büyük sürüngen (deri sırtlı kaplumbağa), en hızlı kara memelisi (çita) ) ve antilop bir arada yaşamaktadır.

 5. 5 İlk başarılı kalp nakli


  İlk başarılı kalp nakli, 3 Aralık 1967'de Dr Christiaan Barnard tarafından bir Cape Town hastanesinde gerçekleştirildi.

 6. 6 Dünyanın en lüks oteli Rovos Rail burada


  Güney Afrika’da hizmet veren Rovos Rail , dünyanın en lüks treni olarak kabul edilir. Rovos Rail konuklarını lüks ve safari ortamında rahat ve şık bir şekilde Güney Afrika’nın büyülü ve gizemli yerlerini keşfe çıkarır.

 7. 7 2000 gemi enkazı


  Güney Afrika sahilinde 2000'den fazla gemi enkazının bulunduğu belirtiliyor.

 8. 8 Üç başkenti var


  Güney Afrika Cumhuriyeti’nde tam üç başkent mevcut. Üstelik bu başkentler, federel devletlerin başkenti statüsünde değil, aksine her biri tüm ülkenin resmi başkenti. Ülkede, Bloemfontein, yargı başkenti; Pretorya, yürütme başkenti (yönetsel başkent) ve Cape Town yasama başkenti olarak Güney Afrika Cumhuriyeti’nde varlık gösteriyor.

 9. 9 12 ana enerji merkezinin yeri Cape Town Güney Afrika'da bulunuyor.


  Güney Afrika’nın başkenti Cape Town'da bulunan Masa Dağı'nın gezegenin manyetik, elektrik veya ruhsal enerjiyi yaydığı 12 ana enerji merkezinden biri olduğuna inanılıyor. Öte yandan yaklaşık 2.200 kadar bitki türü Masa Dağı’nda bulunuyor. Bu rakam birçok ülkenin tamamında olan bitki türü sayısından fazla.

 10. 10 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan tek Afrika ülkesi


   

  Güney Afrika Cumhuriyeti; Dünya Futbol , Kriket ve Rugby Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan tek ülke olma özelliğini taşıyor.Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı