fbpx

FIFA 2021 maç kazandıran taktikler. FIFA 2021 en iyi taktikler. FIFA 21 en iyi taktikler. FIFA21 maçlara özel taktikler. FIFA21 maç kazandıran taktikler.

FIFA 21’de maç kazandıran en iyi 5 taktik

4-2-2-2

FIFA 20’in muhtemelen en popüler dizilişi olan 4-2-2-2, bu popülerliğini serinin yeni oyununa da taşıyacak gibi görünüyor. Dört savunma oyuncusu ve iki defansif orta saha ile rakip ataklar karşısında oldukça sağlam bir görüntü veren formasyon, Hızlı kanat oyuncuları ve hareketli forvetlerle hücum hattında da efektif olmayı başarıyor. Bekler de hücuma katıldığında ise rakip takımın güç anlar yaşaması kaçınılmaz oluyor.

Olumlu ve olumsuz yanları

Son derece dengeli bir diziliş

Çok sayıda hücum seçeneği

Topa sahip olup oyunun hakimiyetini ele geçirmek bir sorun

Yavaş hücum oyuncularıyla efektif değil

 4-2-3-1

Bir başka sevilen diziliş ise 4-2-3-1 (dar). Birçoğu gibi bu dizilişi kullanmanın da avantaj ve dezavantajları var. Örneğin kanat bekler için pek kullanılışlı değil. Ancak bu formasyonla oyunu sahanın ortasına yönlendirerek beklerin baskıyı beklerin üzerinden almak pek ala mümkün. Dahası beklerin daha az hücuma çıkması da arkalarında boşluklar bırakmayacakları anlamına geliyor.

Olumlu ve olumsuz yanları:

Orta sahada kontrolü ele geçirmeni sağlar

Hücum oyuncuları topla daha fazla oynayabilir

Savunma ağırlıklı bir maçta tek forvet fayda sağlamayabilir

Bekler ileri çıkarsa alanı kapatacak bir alternatif yok

4-3-3

FIFA 20’de neredeyse herkes “dar” formasyonlara ilgi gösterdi. Dolayısıyla 4-3-3 de sık kullanılan dizilişlerden biriydi. Orta sahada topu efektif kullanmaya dayalı olan bu dizilişte ilerdeki üçlünün de oldukça hızlı oyunculardan oluşması gerekiyor. Bu sezon kanatlar üzerinden geliştirilen geniş oyun planlarının biraz daha fazla kullanılacağı düşünülürse karşı ataklarda zaaflar vermek mümkün.

Olumlu ve olumsuz yanları:

İleri uçta geniş alanlar bulmak mümkün

Orta sahada kontrol sağlamak mümkün

Kontrataklara karşı savunmasız

İçeri kat edebilen ve orta yapabilen hızlı kanatlara ihtiyaç duyuluyor

3-4-1-2

Bütün üçlü savunma dizilişleri hücum ağırlıklı değil ancak bu kesinlikle öyle. Oyunun muhtemelen en iyi kontratak taktiğinde iki forvet oyuncusu ve bir de ofansif orta saha oyuncusu bulunuyor. Kenarlarda ise hücumu sürekli olarak besleyecek destek kuvvetleri yer alıyor. öndeki üç oyuncunla sürekli olarak kontratak fırsatları arayabilirsin ancak kenar oyuncularının bir gözlerinin arkayı kontrol etmesi gerekiyor. Ayrıca savunma üçlüsü de alanları hızlıca kapatacak kadar hareketli olmalı.

Olumlu ve olumsuz yanları:

Müthiş bir kontratak dizilişi

İlerideki iki forvet oyunu rakip alana taşımayı kolaylaştırıyor

Hızlı savunma oyuncuları ve çok yönlü kanat oyuncuların yoksa işe yaramaz

Kontrataklara maruz kalmaya da müsait

3-1-4-2

Bir önceki dizilişin ofansif orta saha yerine, defansif orta sahalı versiyonu. Savunma üzerindeki baskıyı azaltarak işin yaratıcılık kısmını biraz kanatlara bırakıyor. Kontratak oyunu için biçilmiş kaftan. Bu sene kanat organizasyonları üzerinden düzenlenecek hücum organizasyonlarının popülerleşeceğini düşünürsek biraz daha ofansif görünen kuzeninin yerini alabilir.

Olumlu ve olumsuz yanları:

Takımın yapacağı kontrataklarda daha dengeli

Orta sahanın göbeğinde oldukça güçlü

Kanat oyuncularının dayanıklılığı yüksek olmalı

Geniş alanlarda savunma zaafları yaratabilir

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

jonturk

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − nine =