fbpx

Akıllı telefonların içinde bulunacak olan e-SIM kart, önümüzdeki yıllarda akıllı telefon üreticileri tarafından kullanılmaya başlanacak.

e-SIM kart teknolojisi, adını “embedded SIM”den (yani gömülü SIM) alıyor. Yani SIM kartlar artık telefonlardan çıkarılamayacak, ayrıca çıkarılmasına ihtiyaç da duyulmayacak.

e-SIM kartlar, tüm operatörlerle uyumlu olacak şekilde çalışacak. Bu sayede numara taşımak ya da operatör değiştirmek için SIM kartların değiştirilmesine gerek kalmayacak. 

GSMA standartlarına uygun tüm operatörlerin SIM kartları, üretici firmaların söz konusu teknolojiyi kullandığı akıllı telefonlarıyla uyumlu olacak fakat Apple’da durumlar biraz karışık. Apple, “Apple SIM” adındaki benzer çözümü zaten kullanıcılarının hizmetine bir süredir sunuyor. ABD’de satılan iPad’lerdeki Apple SIM, İngiltere’deki mobil operatörlerden EE tarafından destekleniyor. Yani Apple SIM, GSMA standartlarına uygun olmasına rağmen kendi sistemini kullanmaya devam edecek.

Esim Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Geçtiğimiz yıl nisan ayında gerçekleştirdiği açıklamalarla eSIM teknolojisi için ilk somut adımların atıldığını dile getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter üzerinden gerçekleştirdiği son açıklamalar ile eSIM’in yakın zamanda Türkiye’de hayata geçeceğini açıkladı.

“Tamamen Türk mühendislerince geliştirilmiş olan ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak #eSIM, yakın zamanda ülkemizde hayata geçecek.” diyen Sayan, geçtiğimiz ocak ayında GSM birliğinden sertifikasyon alındığını ve bu sertifika ile Türkiye’nin eSIM teknolojisini üreten 4 ülkeden biri olduğunu ifade etti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 4 =

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı