fbpx

Danıştay 10.Dairesi, 1934 Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürülen Ayasofya’nın müze statüsünün iptaline karar verdi. Danıştay’ın Ayasofya kararının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya’yı ibadete açan karara imza attı. Bu tarihi karara ilişkin dünyanın pek çok ülkesinden peş peşe açıklamalar geldi. İşte o açıklamalar..

Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan dava kapsamında alının karar belli oldu. Danıştay 10.Dairesi Ayasofya’nın müze statüsünün iptaline karar verdi ve bu karar ile Ayasofya’nın 86 yıl sonra tekrar cami’ye dönüştürülmesinin önü açılmış oldu. 

Danıştay gerekçeli kararında, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğunu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğunu belirtti.

Danıştay’ın iptal kararından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’yı ibadete açan kararnameyi imzaladı. Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı Kararı’ndan sonra Ayasofya tekrar cami olarak hizmete girmiş oldu vecami olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’yı ibadete açan Cumhurbaşkanı Kararı’nı sosyal medya hesaplarından “Hayırlı olsun” ifadesiyle paylaştı.

Danıştayın iptal kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’yı ibadete açan kararnamesinden sonra dünya ülkelerinden ve pek çok dini topluluklardan karara ilişkin peş peşe açıklamalar geldi.

UNESCO

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO karara ilişkin “Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesinden üzüntü duyuyoruz” açıklamasını yaptı ve Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Ayasofya’nın statüsünün bir sonraki toplantıda gözden geçirileceğini belirtti.

ABD

ABD Dışişleri Bakanlığı, karardan dolayı “hayal kırıklığına” uğradıklarını açıkladı.Bakanlık Sözcüsü Morgan Ortagus, “Türk hükümetinin Ayasofya’nın statüsünü değiştirme kararından hayal kırıklığı duyuyoruz” dedi ve “Türk hükümetinin Ayasofya’yı tüm ziyaretçilerin girişine açık tutma kararlılığının sürdüğünü anlıyor vebu mekana herkesin hiçbir sıkıntıya uğramadan erişimini sağlama planlarını duymayı merakla bekliyoruz” ifadesinde bulundu.

2020 ABD Başkanlığı seçimlerinde Donald Trump’ın rakibi olan ve Obama döneminde başkan yardımcılığı yapan Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden ise, karardan endişe duyduğunu, Ayasofya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldığını belirtti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Ayasofya kararından geri dönmesi, müze statüsünü koruması ve herkesin eşit erişimini garanti etmesi” çağrısını yaptı.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Senatör Jim Risch ve Komisyonun kıdemli üyelerinden Demokrat Senatör Bob Menendez, karardan sonra ortak yazılı bir açıklama yaptılar. Senatörler, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinin İslam ve Hristiyanlık arasında köprü kurma çabalarına zarar verdiğini ve kararın değiştirilmesini talep ettiler.

Avrupa Birliği

Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesi kararını eleştiren AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, söz konusu karara ilişkin “esef verici” açıklamasını yaptı.

Fransa

Türkiye’nin son dönemde Libya ve Doğu Akdeniz konularında anlaşmazlıklar içinde olduğu Fransa’dan da, karara ilişkin açıklamalar geldi.Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian yaptığı açıklamada “Türkiye Danıştayı’nın, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise Diyanet İşleri Başkanlığı’na devrini öngören kararları karşısında üzüntümüzü belirtiriz “ dedi ve devamında Le Drian, “Dini, mimari ve tarihi açıdan bir mücevher; inanç özgürlüğü, hoşgörü ve çeşitliliğin de sembolü olan Ayasofya’nın bütünlüğü korunmalı” görüşünü dile getirdi.

Yunanistan

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesinin sadece iki ülke ilişkilerini değil, Türkiye’nin AB sürecini ve AB ile olan ilişkilerini de etkileyeceğini belirtti. 

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, kararın “kışkırtıcı” olduğunu, hoşgörü ve dini diyalog değerlerini onarılamaz şekilde zayıflatacağını söyledi. 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Twitter hesabından karara ilişkin yaptığı paylaşımda Türkiye’nin Ayasofya kararının UNESCO’ya karşı bir “meydan okuma” olduğunu savundu. 

Güney Kıbrıs

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulides, bu karar ile Türkiye’nin uluslararası yükümlülüklerini ihlal ettiği ifadesini kullandı.

Avusturya

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Salenberg, Ayasofya kararından derin üzüntü duyduğunu ve kararın Türkiye’yi Avrupa’dan uzaklaştırdığını dile getirdi. 

Rus Ortodoks Kilisesi

Rus Ortodoks Kilisesi ise, yaptığı açıklamada kararı “esefle karşıladıklarını” belirtti. Kilise, söz konusu kararın mevcut ayrışmaları derinleştirebileceğini ileri sürdü. Kilisenin sözcüsü Vladimir Legoida, “Rus Ortodoks Kilisesi ile diğer Ortodoks kiliselerinin endişelerine kulak verilmemiş olması çok üzücü” dedi. 

Vatikan

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francesco, Ayasofya kararına ilişkin “derin acı duyduğunu” söyledi.

HAMAS

Filistin’deki Hamas Hareketi, karara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “Ayasofya’nın ibadete açılması, tüm Müslümanların gurur duyacağı bir adımdır” ifadesini kullandı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, karara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdaAyasofya’nın cami olarak ibadete açılmasının “aslına geri döndürülmesi” anlamına geldiğini belirtti.

Karadaği “Endülüs’teki Müslüman camileri kiliselere, barlara ve gece kulüplerine dönüştürüldü, Hindistan’daki Babri Camisi bir tapınağa çevrildi ve Kudüs’ü, tüm kutsal mekanlarıyla siyonistlerin başkentine dönüştürmek istiyorlar. Doğu’dan ya da Batı’dan bu suçları kınayan bir ses duymadık. Ancak Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi Doğu ve Batı’daki hastalıklı kalplerde bulunan kin ve öfkeyi ortaya çıkardı” görüşlerini savundu.

Ayasofya’nın aslına geri döndürüldüğünü ifade eden Karadaği, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı kendi parası ile satın aldı ve vakfetti. Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması, vakfedilme amacına ve aslına geri döndürülmesidir” ifadelerini kullandı.

Malezya İslam Teşekkülü Danışma Kurulu (MAPIM) 

Malezya İslam Teşekkülü Danışma Kurulu (MAPIM)Genel Başkanı Mohd Azmi Abdul Hamid ise yaptığı yazılı açıklamada “Türkiye’nin Ayasofya’yı yeniden camiye çevirme hakkı, hiçbir dış ülke tarafından sorgulanmamalıdır” ifadelerini kullandı.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =