fbpx

Dolandırıcılığın Zirve Noktası: Thodex


Türkiye dün akşam tarihinin en büyük dolandırıcılık olayıyla sarsıldı. Kripto para platformu (borsası) Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 Milyar dolar ile dün akşam saatlerinde İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıktığı tespit edildi.

Özer’in Tayland’a veya Arnavutluk’a kaçtığı iddia ediliyor

Yaklaşık 400 bin kullanıcısının bulunduğu kripto para alım satım platformu Thodex’de son günlerde para transferlerinde sorun yaşanmaktaydı. Yatırımcılar hesaplarına ulaşmakta türlü sorunlarla karşılaştı. Bunun üzerine Thodex internet sitesinden yaptığı bir açıklama ile yeni bir ortaklık nedeniyle devir işlemlerinin yapılacağını ve bundan dolayı kullanıcıların önce 6 saat daha sonra ise 5-6 gün siteyi kullanamayacaklarını duyurdu. 

Thodex’in sitesinde yer verdiği o açıklama

Avukat Kılıç: Tayland’a gitmiş olabilir

Thodex’in kapanması ile mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından biri olan Oğuz Evren Kılıç dün akşam Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Faruk Fatih Özer’in 17:57 saatinde İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıktığını ve şirket yetkilileri hakkında, yurt dışına çıkış yasağı ve şirket hesaplarına el koyma talebinde bulunduklarını açıkladı.

Avukat Kılıç, “Birkaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer’in avukatı bize iletti. Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına duyuruları yapıyorlar” dedi. 

Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası 

Avukat Kılıç, Thodex’in borsada aylık 100 milyar liralık (12 milyar dolar) işlem hacmi olduğunu ve yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını belirtti. Kılıç bu olayın cumhuriyet tarihindeki en büyük dolandırıcılık vakası olduğunu söyledi.

CEO’su sosyal medya hesaplarını kapattı

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Twitter ve Instagram gibi kişisel sosyal medya hesaplarını da kapattığı tespit edildi. 

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında soruşturma başlatıldı

391 bin yatırımcının mağdur edildiği olayda birçok yatırımcı Özer ve şirketi Thodex hakkında şikayette bulundu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı nitelikli dolandırıcılık suçundan Faruk Fatih Özer ve şirketi Thodex hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın başlatılmasında sonra İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler şirketin Kadıköy’de bulunan merkezinde aramalar yaptı. Merkezdeki aramadan sonra bilgisayarlara el konulduğu belirtildi. Mali Suçları Araştırma Kurulu(MASAK), Thodex’in tüm hesaplarına bloke koydu.

Şirketin merkezine ev sahipliği yapan Nida Kule’nin 16.katında kimselerin bulunmadığı, çalışanların kısa süre önce pandemi gerekçesiyle evden çalıştıkları öğrenildi.

Geçtiğimiz aylarda Porsche çekilişi yapmışlardı

Thodex adını duyurmak ve yatırımcı çekmek amacıyla bir çok çekilişler gerçekleştirdi. Henüz geçtiğimiz Ekim ayında internet sitesinden 2020 Model Porsche Panamera GTS çekilişi yaptığı ve Şubat ayında da kazananı duyurduğu görüldü. Ayrıca Thodex’in vurgun yapmadan önce sitesinden 2 milyon Dogecoin adıyla bir kampanya başlatmış ve her yeni üyeye 150 Dogecoin hediye edileceğini duyurmuştu.

Ünlü isimlerler fotoğraf çekimi yaptı

Şirket düzenlediği kampanyaların dikkat çekmesi için aralarında ünlü şarkıcıların da bulunduğu birçok sanatçı ile fotoğraf çekimleri de yaptı. Şirketin reklam yüzü olan Pınar Deniz, Mine Tugay, Bahar Şahin, Simge, Zeynep Sever Demirel, Özge Ulusoy, Deren Talu ve Ebru Şallı, bu kareleri kendi sosyal medya hesaplarından da paylaşmıştı.


Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı