fbpx

Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs (Covid-19) salgını ile alakalı çalışmalar gün geçtikçe yeni bir boyut kazanıyor. Bu çalışmalardan en önemlisi ABD’nin saygın eğitim kurumlarından biri olan Harvard Üniversitesi’nin yapmış olduğu cep telefonu ile coronavirüs testinin yapılabilecek olması…Cep telefonu kamerası ile 10 dakika içerisinde sonuç alınmasını sağlayacak tanı kiti programı üzerinde çalışan akademisyenler kısa süre içerisinde bu çalışmadan olumlu bir sonuç alacaklarına inanıyor. 

Harvard Üniversitesi bünyesinde bu çalışmada yer alan genç Biomoleküler Mühendisi Eda Erdoğmuş konu hakkında NTV’ye açıklamalarda bulundu. Erdoğmuş, “Bizim labaratuvarlarımız şu anda üç farklı tanı kiti üzerinde çalışıyor. Bizim farkımız diğer yapılan testlerden farklı olarak telefon uygulamaları üzerinden yüksek güvenirliği olan antikor testleri üretiyoruz. Evde yapılabilecek bir test kiti yapmayı umut ediyoruz” dedi. 

QR kodu okutur gibi telefona göstererek test sonucunuz çıkacak

Test kitinin nasıl çalışacağını anlatan genç Türk akademisyen, “Tükürükten veya burundan alınan enzimlerin bir kutu içine koyularak, bunun içinde bizim hazırlamış olduğumuz kimyasallar ve enzimler de oluyor. Bunu belirli bir süre bekletiyorsunuz ve başka bir kimyasal daha ekleyerek bir çipe döküyorsunuz. Bu çip anında tepkimeye giriyor ve bunu telefonunuza QR kodu okutur gibi gösteriyorsunuz. Telefon da size sonucun potizif yada negatif olduğunu gösteriyor. Bizim amacımız herhangi bir şırıngaya ihtiyaç duyulmadan testin evde kolaylıkla yapılmasını sağlamak” dedi.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 4 =