fbpx

Dünya 2020 yılına girmeye hazırlanırken Çin’in Wuhan eyaletindeki bir hayvan pazarında ortaya çıkan yüzyılın en büyük pandemisi olan ve adına COVID-19 denilen virüs ile tanıştı. Virüs, başlangıçta pazar alışverişi yapan insanlarda tespit edilmiş ve daha sonrasında Vuhan başta olmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine yayılmıştı. Yayılma hızı ile kolaylıkla tüm dünya ülkelerini etkisi altına almış olan Corona virüs her geçen gün artarak can almaya devam etmekte. Seyahat kısıtlamalarından, okulların ve camilerin kapanmasına, sosyal alanların kapatılmasından, sokağa çıkma yasaklarına kadar hayatımıza büyük kısıtlamalar getiren bu virüsün ne zaman biteceğini tüm insanlık büyük bir merakla beklemekte. Peki COVID-19 virüsü ne zaman bitecek ve ne zaman hayatımıza kaldığımız yerden, normal bir şekilde tekrar devam edeceğiz?

Dünya Corona virüsün ne zaman biteceğine odaklanmışken birçok ülkeden bilim adamları bu konuda araştırmalar yapmaya devam etmekte. Singapur teknoloji ve tasarım Üniversitesi’nden (SUTD) bir bilim ekibi, farklı ülkelerdeki COVID-19 yörüngelerinin veri odaklı tahminlerini oluşturmak için yapay zekayı kullandı ve COVID-19‘un ne zaman sona ereceğini tahmin etmeye çalıştı.

Bir pandeminin evrimi ve yayılması tamamen rastgele değildir. COVID-19 dahil tüm pandemiler, belirlenen aşamalardan oluşan standart bir yaşam döngüsü takip eder. İlk salgından itibaren pandemiler önce hızlanır ardından pik noktasına varır ve daha sonra ise bükülmeye başlayarak yavaş yavaş son bulur. Her ne kadar bu aşamalar virüslerin mutasyona uğramasıyla ve ülkelerin pandemiye karşı izledikleri politikalara göre değişebiliyor olsa da bizlere pandeminin nasıl seyir izleyeceğine dair bir tahmin yürütme imkanı sağlamaktadır. Araştırma ekibi, bir pandeminin standart yaşam döngüsünü kullanarak, mevcut teyit edilen vakalardan ve ölümlerden elde edilen veriler ile COVID-19’un gelecekte nasıl bir seyir izleyeceğini tahmin eden bir matematiksel model yarattı. Bu model Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından toplanan teyit edilmiş vakalar ve ölümler ile ilgili tüm verileri içermekte ve yeni verilerle her gün güncellenmektedir. Girilen veriler bir grafikte görselleştirildikten sonra pandeminin ana aşamaları kullanılarak hastalığın gelecekte nasıl bir seyir izleyeceğine dair tahminler yapılmaktadır.

Corona virüs salgını ne zaman bitecek?

Bu model 30 Nisan 2020 tarihinde yaptığı hesaplamalar sonucu, pandeminin dünya genelinde 2020 yılının Aralık ayında etkisinin büyük ölçüde azalacağını öngördü. Tabi bu tarih her ülke için değişmektedir. Model, salgının Singapur’da Haziran ayının sonlarına doğru biteceğini öngörürken, İngiltere’de Ağustos, ABD’de ise Eylül ayında etkisini yitireceğini göstermiştir.

Araştırmada yapılan tahminlerin değişme ihtimallerinin olduğu ve verilen tarihlerin kesin olmadığı da belirtildi. SUTD ekibi, farklı ülkelerden alınan verilerin yanlış olabileceğini ve tahminlerin doğası gereği belirsiz olduklarını ifade etti. Laboratuvar lideri Jianxi Luo, “Bilim ve verilere dayalı tahminlerin objektif olması amaçlansa da, doğası gereği bu tahminler belirsizdir. Kesin olan tek şey, modelin, verilerin ve tahminlerin gerçekleri tam olarak yansıtabilmesi için yetersiz olduklarıdır” ifadelerini kullandı. Luo ayrıca sosyal mesafe kurallarının gevşemesi durumunda, enfeksiyonun hızla geri döneceğini ve pandeminin uzamasına neden olacağını belirterek öngörülen tarihlerin aşırı iyimserliğe yol açmaması uyarısında bulundu.

Kaynak: Haberinolacak.com

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − five =