fbpx

Çin’in ilk yerli koronavirüs aşısı “Sinopharm” perşembe günü onaylandı ve yetkililer, aşının tüm vatandaşlara ücretsiz bir şekilde yapılacağının sözünü verdi.

Ülkedeki koronavirüs aşıları içinde ilk olarak Sinopharm'ın geliştirdiği aşıya yaygın kullanım onayı verildi. CureVac aşısı için ise, Brezilya, Endonezya ve Türkiye'deki çalışmaların sonuçları bekleniyor.

Onay, devlete ait ilaç devi Sinopharm'ın Faz 3 klinik denemelerinin ara sonuçlarına göre aşının %79.34 etkili olduğunu belirtmesinden bir gün sonra geldi.

Aşının etkinliği hakkında ayrıntılı bir veri yayınlanmamasına rağmen, onay verme kararı, son haftalarda Çinli yetkililerin ülkenin yerli aşı adaylarının güvenliği ve etkinliği ile ilgili iddialarının altını çiziyor.

Çin, Şubat ayındaki yeni yıl kutlamaları öncesinde 50 milyon insanı yerli Covid-19 aşıları ile aşılamayı hedefliyor. Ayrıca, Çin son haftalarda aşı acil kullanım programını önemli ölçüde artırdı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Bakan Yardımcısı Zeng Yixin, perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, Sinopharm aşısının Çin vatandaşlarına ücretsiz olarak yapılacağını söyledi.

Zeng, "Aşı, doğası gereği bir kamu malıdır ve fiyatı kullanım oranına göre değişebilir, ancak öncelik halka ücretsiz bir şekilde yapılacak olmasıdır" dedi.

Zeng, 15 Aralık'tan bu yana "öncelikli gruplara" 3 milyondan fazla aşının uygulandığını belirtti. Ayrıca Kasım ayı sonuna kadar "yüksek riskli gruplara" uygulanan aşının 1.5 milyon dozun üstünde olduğunu da sözlerine ekledi.

Zeng'e göre, aşılananlar arasında % 0.1'den daha azında hafif ateş ve milyonda iki kişide alerji gibi "görece ciddi yan etkiler" görüldü.

Zeng, bir sonraki adımın, ülkenin genelini aşılamadan önce, yaşlılar ve kronik hastalıkları bulunan insanlar gibi savunmasız grupları aşılamak olduğunu söyledi.

Bir Sinopharm şirket yöneticisi perşembe günü yaptığı açıklamada, aşının Faz 3 denemelerinin 60.000'den fazla kişiyi kapsadığını, ayrıntılı verilerin daha sonra açıklanacağını, ardından ise yurtiçi ve yurtdışında bilimsel dergilerde yayınlanacağını ifade etti.

Çin'in ilaç düzenleme kurumundan bir yetkili ise, aşının klinik denemelerinin hala devam ettiğini ve üreticisinin takip verilerini yetkililere sunmasının gerekeceğini belirtti.

Sinopharm aşısı, yaklaşık % 95 etkinlik oranına sahip olan Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından geliştirilenlerden daha az etkili. Rusya ise, yerli aşısı olan Sputnik V aşısının % 91 etkili olduğunu iddia ediyor.

Sinopharm aşısı, Birleşik Krallık'taki Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen ve ortalama % 70 etkinliğe sahip olan Oxford aşısından daha yüksek bir etkinlik oranına sahip. Geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık, Oxford aşısının halka uygulanmasını onaylayan ilk ülke olmuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri de Çin'in Sinopharm aşısının yüzde 86 etkili olduğunu açıklayarak aşının kullanımına başlamıştı.

Sinopharm'ın sonuçları, küresel rakiplerinden haftalar sonra açıklandı. Ayrıntı eksikliği nedeniyle, sağlanan bilgilerin Çin aşısının kalitesi konusundaki tereddütleri ortadan kaldırmak için yeterli olup olmayacağı belirsizliğini koruyor.

Bununla birlikte, bu duyuru, aşının hem Çin içinde hem de dünya çapında geniş çaplı olarak yaygınlaştırılmasına yol açabilir.

Çin, önde gelen aşı adayları için son aşama denemelerini yapan ülkelere yüz milyonlarca doz göndermeye hazır. Çinli liderler ayrıca, gelişmekte olan ülkelere öncelikli erişim için söz verdiler.

Analistler, Pekin'in küresel aşı kampanyasını, koronavirüs salgınının başlangıcında dünyayı yanlış bilgilerle yönlendirmesinden kaynaklanan Çin karşıtı bakış açısını onarmaya çalışmak için yumuşak bir güç aracı olarak kullandığını söylüyor.

Onaylı Sinopharm aşısının yanı sıra, Çin'in Faz 3 klinik denemelerine ulaşan dört tane daha koronavirüs aşısı adayı var- onay alınmadan önceki son ve en önemli test adımı-. Koronavirüsün sınırları içinde yayılmasını büyük ölçüde ortadan kaldıran Çinli ilaç üreticileri, aşılarının etkinliğini test etmek için yurtdışına açılmak zorunda kaldılar. En az 16 ülke ile beraber aşının Faz 3 denemelerini gerçekleştirdiler.

Sinopharm'ın Çin'de onaylananlar da dahil olmak üzere iki aşı adayı, çoğunlukla Orta Doğu ve Güney Amerika'da olmak üzere 10 ülkede Faz 3 denemelerini başlattı.

Sinopharm Başkanı Liu Jingzhen, geçen ay onlarca ülkenin şirketin aşılarını satın almak istediğini söyledi. Satın almak isteyen ülkeleri belirtmedi ve önerdikleri doz miktarı üzerinde ayrıntılı bilgi vermedi, fakat CNBG'nin 2021'de bir milyardan fazla doz üretebileceğini söyledi.

Pfizer ve Moderna ile karşılaştırıldığında, Sinopharm aşıları normal buzdolabı sıcaklığında saklanabiliyor,bu da özellikle soğuk depolama kapasiteleri olmayan gelişmekte olan ülkelerde nakliye ve dağıtımı çok daha kolay hale getiriyor.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − two =