fbpx

Başarılı CEO’ların ortak 5 özelliği

Her insanın farklı olmasına ve her yöneticinin kendine özgü bir yönetim tarzı olmasına rağmen, başarılı başlangıç CEO’larının çoğuna bakarken, ilginç benzerlikler bulunur. Yönetim özelliklerine ilişkin bu benzerlikler beş ana niteliğe ayrılabilir:

 1. Yöneticiler değil liderdirler
  Bir girişimin ya da herhangi bir şirketin CEO’su olduğunuzda liderlik yönetimden daha önemlidir. Yöneticilerin işleri doğru yaptığını, ancak liderlerin doğru olanı yaptığını söyleyen bir söz vardır. Bir şeyleri doğru yapmak hedeflerinize ulaşmak için yeterli olmayabilir, ancak doğru olanı yaptığınızda başarı şansı çok daha yüksektir. İyi bir liderin hedeflerinde gerçek tutku, bağlılık ve inanç vardır. Bu tutku bulaşıcıdır ve bir takıma liderlik ederken, yeni yetenekleri işe alırken, kaynak yaratırken ve yeni müşterilere yeni ve yenilikçi bir çözüm satarken son derece önemlidir.
 2. Takımlarının kalitesinden ödün vermezler.
  Hemen hemen her girişimci ve yatırımcı, başlangıç şirketlerinin en önemli yönünün ekipleri olduğunu söylerdi. Pazar dinamik olduğu için ürün değişebilir, hedef pazar değişebilir, teknoloji değiştirilebilir ve iş modeli değişebilir. Takım şirketin omurgası, tüm bu değişikliklerin gerçekleşmesini sağlayacak sabittir. Kurucu ekip ve startup’ın yönetimi şirketin motorudur. Teknoloji yarışı hızlı olduğundan, parkur sürekli değiştiğinden ve rekabet şiddetli olduğundan, takımdaki herkesin kendi alanında kazanan olduğundan emin olmalı ve her zaman kategorideki en iyi takıma sahip olmak için çaba göstermelidir.
 3. Yüksek bir aciliyet duygusuna sahiptirler ve karar verme konusunda hızlıdırlar
  İyi CEO’ların yüksek bir aciliyet ve rekabet duygusu vardır. Yarışa liderlik etmek için hızlı koşmaları ve hızlanmaları gerektiğini düşünüyorlar. Doğrudan bir rakibe sahip olup olmadıkları önemli değil, her zaman bir yerlerde birisinin olduklarına çok benzer bir şey inşa ettiğini ve daha hızlı inşa etmeleri gerektiğini varsayıyorlar.
  Bu aciliyet duygusu olmadan, iyi bir iş kurabilirsiniz, hatta pazarda iki veya üç numara bile olabilirsiniz, ancak hiçbir zaman küresel bir kategori lideri olmayacaksınız – ki bu bir başlangıç olarak ana hedefiniz olmalıdır.
  Bu aciliyet duygusu aynı zamanda hızlı karar almaya yol açar. Bu, pervasız veya sorumsuz kararlar vermek anlamına gelmez, ancak karar verme süreci hızlı olmalıdır. İlgili bilgileri alın, verileri analiz edin, alternatifleri değerlendirin, operasyonel sonuçları anlayın ve bir karar verin.
 4. Son derece odaklanmışlar ve görev tamamlama zihniyetine sahipler
  Bir görev komuta doktrini merkezi niyet ile merkezi olmayan yürütmeyi birleştirir. CEO ve şirketin yönetimi misyonu tanımlarken, yöneticiler ve çalışanlar inisiyatif alma ve görevi yerine getirmek için gereken taktikleri seçme yetkisine sahiptir. Görev en önemli şey ve tamamlanması gerekiyor!
  Misyon, gerçekleştirilmesi gereken belirli görevler ve hedeflerle ilgilidir. Görevlerle yönetim, kuruluşun önceliklerini, hedeflerini ve bunlara ulaşma araçlarını tanımlamaya zorlanması anlamına gelir. Misyon ve sonucun tanımlanmasına odaklanan bu odak, şirketin her seviyesi için net anahtar performans göstergeleri (KPI’lar) oluşturur – ne yapılması gerektiği, kimin tarafından ve ne zaman yapılması gerektiği. Şirketteki herhangi bir düzeydeki herkes, görevlerinin ne olduğunu, önceliğin ne olduğunu, onun tarafından ölçüleceklerini ve bazı durumlarda da buna göre telafi edildiğini bilir.
 5. Hepsinde doğru dozda küstahlık var!
  Girişimcilik cüretkar olmakla ilgilidir. İmkansız bir hedef gibi görünen şeyin peşinden gitmek için küstahlığa, cüretkarlığa sahip olmakla ilgilidir. Herkesin ne düşündüğüne cesaret ve soru sormak değiştirilemez. Başarılı bir girişimciye, genellikle şu satırlarda bir şeyler söyleyen iç sesi rehberlik eder: “Gerçekliği olduğu gibi kabul etmek zorunda değilim. Mevcut çözümler yeterince iyi değil. Mevcut ihtiyaçlara cevap vermiyorlar ve piyasadaki gerçek sıkıntılara çözüm sunmuyorlar; daha iyi, daha hızlı, daha etkili bir yol olmalı. Onu bulacağım, geliştireceğim ve pazarlayacağım. ” Bunu söylemek için güven ve chutzpah’a sahip olduğunuzdan emin olun, ancak iddia ederken kaba veya kibirli olmadığınıza da dikkat edin. İnce bir çizgi, onu geçmemeye dikkat edin.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 16 =