fbpx

Yönetmen Francis Ford Coppola imzalı The Godfather serisinin üçüncü ve son filmi Baba 3, “The Godfather Coda: The Death of Michael Corleone” isimli yeni versiyonu ile 30 yıl sonra tekrar izleyicisiyle buluşuyor. The Godfather hayranlarının merakla bekledikleri filmin yeni versiyonunun fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

1990’da piyasaya sürülen The Godfather: Part III, yönetmen Francis Ford Coppola’nın destansı Godfather üçlemesinin final filmiydi. Film, 70’li yılların sonunda artık yaşlanmış olan Michael Corleone’nin, New York’ta mafya imparatorluğunu meşrulaştırmaya çalışırken, yeğeni Vincent Mancini’yi (Andy Garcia) halefi olarak getirmeye çalışmasını konu alıyor.

Üç filmin de yönetmenliğini yapan başarılı yönetmen Francis Ford Coppola, The Godfather: Part III için o dönemde istediği fikirleri tam olarak uygulayamamıştı. Bundan dolayı The Godfather: Part III genel olarak olumlu eleştiriler alsa da, yine de üçlemenin en zayıf ve en az akılda kalan filmi olarak görülmüştü. 

Geçtiğimiz yıl The Godfather’ın 50. yılına özel hazırlanan yeni basımında bir önsöz kaleme almış olan Francis Ford Coppola, sevilen romanın sinema uyarlaması hakkında da önemli gerçekleri ortaya çıkarmıştı.

Coppola, üçüncü filmin adı konusunda The Godfather romanının yazarı Mario Puzo ile aynı fikirde olduklarını ama ikisinin de isteklerini kabul ettirmek için gerekli güce sahip olmadıklarını, serinin üçüncü filminin isminin The Godfather: Part III  değil, The Death of Michael Corleone olması gerektiğini belirtmiş ve bu ismin kendisi ve senarist Mario Puzo’nun her zaman tercih ettiği isim olduğunu söylemişti. Ayrıca son filmi bir üçlemenin parçası olarak değil, ilk iki filme bir tür sonsöz olarak düşündüklerini de dile getirmişti.

Fakat yönetmen Coppola, filmin 30. yıldönümü şerefine, The Godfather: Part III’ü, Mario Puzo ile birlikte tasarladıkları hikayeye sadık kalacak şekilde yeniden kurgulamaya karar verdi. Yani Baba 3, 30 yıl önceki yayınlanan versiyonundan biraz daha farklı ve yönetmen Francis Ford Coppola’nın daha arzu ettiği bir son şeklinde final yapacak.  Orijinal versiyonu 162 dakika olan The Godfather: Part III’ün yeni versiyonu 152 dakika uzunluğunda olacak. Ancak iki versiyon arasındaki farkın, çıkarılan bu 10 dakikadan çok daha büyük olduğu, yönetmenin filmde önemli değişiklikler yaptığı söyleniyor..

Coppola, Baba 3’ün yeni versiyonu hakkında yaptığı açıklamada “Finalin bu yeni versiyonu için farklı bir başlangıç ve final yarattım. Bazı sahneleri, çekimleri ve müzikleri yeniden düzenledim.  Benim için Baba 3’ün bu yeni versiyonu yaptığımız değişikliklerle, restore edilmiş görüntüsü ve sesiyle filmin ilk iki serisine daha uygun bir final oldu. Jim Gianopulos’a ve Paramount’a, onu tekrar yapmama izin verdikleri için minnettarım.” ifadelerini kullanmıştı.

Coppola ve prodüksiyon şirketi American Zoetrope, filmin orijinal versiyonunu restore etmek için 4K teknolojisini kullandı.

Paramount Archives Kıdemli Başkan Yardımcısı Andrea Kalas, yönetmen Coppola’nın filmin yeni versiyonu üzerinde çalışırken restorasyonu her yönü ile denetlediğini, ayrıca filme yönetmenlik yeteneğini ve vizyonunu da kattığını belirtti.

The Godfather: Part 3’ün yeni kurgulanmış versiyonu The Godfather Coda: The Death of Michael Corleone, 4 Aralık Cuma günü Amerika’da vizyona girecek.8 Aralık’ta da dijital platformlarda yayınlanacak olan film ayrıca fiziki medya formatında da izleyiciyle buluşacak.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

jonturk

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × one =