fbpx

Geçtiğimiz on yıl içinde çoğumuz elektrikli arabalara yeterince dikkat etmemiş olabiliriz. Bununla birlikte, otomotiv sektörünün gelişimi büyük gelişmeler ve daha uygun fiyatlar getirdi. 2020 için çok fazla para ödemeden elektrikle hareket etmek isteyen herkes için 10 model seçtik! Elektrikli arabalara «Elektrikli Araç» ifadesinin baş harfleri olan «EV» adı verilir.

  1. Opel Corsa: Opel ilk olarak yeni «nesil» Corsa’nın tamamen elektrikli versiyonunu ve ardından yeni supermini modelinin konvansiyonel versiyonlarını tanıttı ve Corsa e’nin şirket için önemini gösterdi. Yeni elektrikli model, PSA Group’un «e-CMP» platformunu temel alıyor, maksimum 136 PS çıkış ve maksimum 260 Nm torka sahip bir elektrik motoruna sahip. 0-100 km / s işlemi için 8.1 saniye sürerken, son hızı 150 km / saate ulaşır. «WLTP» protokolüne göre, maksimum teorik özerkliği 330 km’ye ulaşmaktadır.
  2. Peugeot e-208: Peugeot, elektrikli araçların yaratılmasında önde gelen Avrupalı otomobil üreticilerinden biridir ve bu araçlarda edindiği bilgi birikimi yeni e-208’e en temsili bir şekilde yansıtılmaktadır. Fransız şirketinin yeni «nesil» supermini modelinin tamamen elektrikli versiyonunda, maksimum 340 km teorik menzil sağlayan 50 kWh kapasiteli lityum iyon piller bulunuyor. Elektrik motoru maksimum 136 PS güce ve maksimum 260 Nm torka sahiptir. Performans açısından Peugeot e-208, 8.1 saniyede 0-100 km / s hıza ulaşıyor ve en yüksek hızı 150 km / s hıza ulaşıyor.
  3. Skoda CITIGOe iV:Skoda, Volkswagen Grubu’nun teknolojisine dayanan Citigo’nun tamamen elektrikli versiyonunu ürün yelpazesine dahil etti. CITIGOe iV, Çek otomobil endüstrisi tarihindeki ilk elektrikli otomobildir ve Bratislava’daki (Slovakya) fabrikasında üretilmektedir. CITIGOe iV, denildiği gibi, 32.2 kW lityum-iyon pillere ve maksimum 83 PS gücüne ve maksimum 212 Nm torka sahip bir elektrik motoruna sahiptir. Skoda elektrikli şehir içi araç «WLTP» protokolüne göre 260 km menzile sahiptir. Şirkete göre, son hızı elektronik olarak 130 km / s ile sınırlandırılırken, 12.3 saniyede 0-100 km / s hızlanıyor. CITIGOe iV, üç farklı programa sahip bir enerji yönetim sistemine sahiptir. «Normal» ‘de, performansı herhangi bir kısıtlama olmaksızın yapılır. «Eko» bölümünde, merkezi elektronik ünite, azami güç tüketimi için maksimum gücü 68 PS ile ve son hızı 120 km / s ile sınırlar. Son olarak, «Eko» programında maksimum güç daha da 54 PS’ye, maksimum tork 133 Nm’ye ve son hız 95 km / saate düşürülür.
  4. Volkswagen ID.3: ID.3, sıfırdan gerçek bir elektrikli otomobil olarak tasarlanan ilk Volkswagen modelidir. Yani, sadece böyle bir araç için tasarlanmış ve yaratılmış «MEB» platformunu temel almış, bu kategorideki bir otomobilin ihtiyaçları ile şekillendirilmiş ve mümkün olan en yüksek düzeyde avantajlar sunmaktadır. Pilleri ile ilgili üç versiyonu mevcuttur. Birincisi, 45 kWh enerji kapasitesine sahiptir ve 330 km menzil sunar («WLTP» protokolü). İkincisinde, kapasite 58 kWh’ye ulaşır ve menzil 420 km’ye çıkar. Son olarak, üçüncü versiyonda, piller 77 kWh ve özerklik 550 km’de zirve yapıyor. Elektrik motoru maksimum 204 PS çıkışa sahiptir ve Volkswagen ID.3’ün son hızı 160 km / s ile sınırlıdır. 
  5. Volkswagen e-up ! : E-up! modelin ilgili sürümünde mevcut olanlara kıyasla yükseltilmiş 32,3 kWh pillere sahiptir. Skoda CITIGOe iV’nin «küçük kardeşi» 260 km’ye kadar menzile sahiptir, 11.9 saniyede 0-100 km / s hızlanır ve azami hızı 130 km / s hıza ulaşır. Elektrik motoru maksimum 83 PS güce sahiptir ve maksimum torku 212 Nm’ye ulaşır.
  6. Nissan Leaf: Nissan, başarılı modelin ikinci neslini üretme fırsatını yakaladı. Hedeflenen iyileştirmelerle, elektrik motoru 40 kWh (ilk nesilden 10 daha fazla) sunarken, önceki Yaprak’ın dezavantajlarından biri olan özerklik 380 km’ye ulaşıyor. Şarj sistemi de artık daha hızlı çalışma vaat ettiği için geliştirildi. EV, günlük yaşamı ve bakımında en ekonomik araçlardan biri olarak kabul edilir.
  7. Hyundai Ioniq : Hyundai, büyük olasılıkla araçlarının gelişiminde büyük atılımlar yapan şirkettir ve bu nedenle uygun fiyatlı bir elektrikli otomobil ürün yelpazesinden eksik olamaz. 118 hp Ioniq, 28 kWh güç sağlayan, lityum iyon pil takımına sahip önden çekişlidir. Menzili tek bir şarjla 280 km’ye ulaşabilirken, 10 km’nin biraz üzerinde durma noktasından 100 km / s hıza ulaşabilir.
  8. Renault Zoe: Küçük EV’nin kategorisi, otomobil üreticileri onlara özel vurgu ve bütçenin önemli bir bölümünü vermeye karar verdikçe giderek daha fazla ilgi görüyor. İçinde daha kaliteli malzemeler, daha fazla özerklik (400 km’ye ulaşır) ve daha fazla güç (önceki neslin 41 kWh’sine kıyasla 52 kWh) vardır. Zoe hızlı şarj fonksiyonuna sahiptir, böylece sokette yarım saat ile 150 km yol alabilir.
  9. BMW i3: 2018’de bir faceliftten geçti, böylece yenilenen i3 daha düşük, daha geniş ve 20 ”tekerleklerle. 33 kWh kapasiteli bir elektrik motoruyla 170 hp üretiyor, 0-100 km / s 7.3 “meselesidir, ihtiyatlı sürüş ile özerkliği 300 km’ye ulaşabilir.
  10. Tesla Model X: Amerikan SUV piyasadaki en ekonomik elektrikli otomobil olmayabilir, ancak kesinlikle en etkileyici araçlardan biridir. Konsept otomobili anımsatan şahin kapıları ile yeni Model X, 3 ”den daha az sürede 100km / s hıza ve menzili 500km’ye ulaşıyor. SUV, sırasıyla otonomi ve performans yönelimli iki (elbette elektrikli) versiyonda (Uzun Menzil ve Performans) mevcuttur. Birincisi 553 hp ve ikincisi 785 hp.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Muhbir

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 18 =